Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. 2030’a kadar demans hastalarının sayısı artacak

2030’a kadar demans hastalarının sayısı artacak

haber haber -
6 0

Uzmanlar, demansın ilerleyen safhalarında beyne ciddi hasar verdiğini belirtirken, Alzheimer ve inme gibi sonuçları olabileceği konusunda uyarıyor.

DSÖ tarafından yayımlanan yeni rapora göre, nüfusun güç geçtikçe yaşlanması nedeniyle demans hastalarının sayısı gün geçtikçe artıyor. Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre, hasta sayısının 2030’da 78 milyona, 2050 yılında ise 139 milyona ulaşması bekleniyor.

Uzmanlar, dört ülkeden sadece birinin bunamayla ilgili sağlık tedbirleri aldığını belirtirken, hükümetleri bu konuda adım atmaya çağırdı.

Dört ülkeden sadece birinin demans hastalarını ve ailelerini desteklemek için ulusal bir politikası olduğunu belirterek, hükümetleri halk sağlığı sorununa adım atmaya çağırdı.

DSÖ genel direktörü Tedros Adhanom Ghebreyesus, “Demans milyonlarca insanın anılarını ve bağımsızlığını çalıyor, ama aynı zamanda tanıdığımız ve sevdiğimiz insanları da bizden alıyor” dedi. Ghebreyesus sözlerine, “Dünya demanslı insanları yüzüstü bırakıyor ve bu hepimizi incitiyor” ifadeleriyle devam etti.

Dünyadaki sağlık bakanları, 2015 yılında demans için bir adım atmış, erken teşhis ve bakım sağlanması da dahil olmak üzere küresel bir eylem planı üzerinde anlaşmışlardı. Ancak bugüne gelindiğinde, küresel eylem planının yetersiz olduğu göze çarpıyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir