Sağlık Üssü
Güncel Sağlık Haberleri

4 kişiden biri 5,3 kilo aldı

Pandemide alınan kilolarla öncelikler listesinde ilk sıraya yerleşen sağlıklı beslenme, kilo vermeye yönelik bilinci artırdı.

Sağlıklı kilo verme sürecinin stres, düzensiz uyku, hareketsizlik ve düzensiz beslenmenin yarattığı bağımlılıkla mücadele gerektirdiğini belirten Diyetisyen Tuğba Şaşmaz, “Bu 4 faktör yaşamımızın merkezinde olduğu sürece kilo almamız kaçınılmaz. Yaşamı incir ağacının kökleri gibi dört bir yandan kuşatan bu unsurlar giderek bağımlılığa dönüşüyor.

Kilo verme süreci adeta bağımlılıkla mücadeleye dönüşüyor. Kişilerin tek başlarına bu alışkanlıklardan uzaklaşmaları pek kolay olmuyor. Bilimsel araştırmalar eşlerin de sürece dahil edilmesinin kilo vermeyi 2 kat artırdığını gösteriyor.

Aynı evin içinde yaşayanlardan yalnızca birinin tek başına yaşam tarzını değiştirmesi çok kolay olmuyor. Ancak eş desteği bu konuda gerekli motivasyonu sağlarken hareketsiz yaşam ve düzensiz beslenme alışkanlığının terk edilmesini de hızlandırıyor” ifadelerinde bulundu.

Pandeminin hareketsiz yaşamı yaygınlaştırdığını vurgulayan Tuğba Şaşmaz, konuya ilişkin şu değerlendirmede bulundu:

2021’in sonunda yayınlanan Türkiye’nin Hareket Haritası araştırması, pandemide artan hareketsizliğin nüfusun yüzde 23’üne 5,3 kilo olarak geri döndüğünü gösteriyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

betturkeygiris.org- tipobet365 1xbet