Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Almanya’da Akademisyenler İsrail Protestosu Nedeniyle Bakanın İstifasını İstiyor

Almanya’da Akademisyenler İsrail Protestosu Nedeniyle Bakanın İstifasını İstiyor

haber haber -
57 0

2.348 Akademisyen İmzayı Destekledi

Almanya’da çeşitli üniversitelerde görev yapan 2 binin üzerinde akademisyen, İsrail’i protesto eden öğrencilere destek veren öğretim üyelerinin devletten aldıkları finansal desteğin kesilip kesilmeyeceğine ilişkin inceleme başlatılması sebebiyle Eğitim ve Araştırma Bakanı Bettina Stark-Watzinger’in görevinden istifa etmesinin istenildiği açıklamayı imzaladı.

Bakan Anayasaya Aykırı Davranmakla Suçlandı

Açıklamada, Stark-Watzinger’in, Berlin üniversitelerinde İsrail’i protesto eden öğrencilere sahip çıkılan açık mektubu imzalayan akademisyenleri Anayasa’ya aykırı davranmakla suçladığı belirtildi. Kuzey Almanya Radyo Televizyonu’nun (NDR) haberine işaret edilen açıklamada, Stark-Watzinger’in söz konusu açık mektubu imzalayan akademisyenlere yönelik olarak “eyaletlerin memurlarına ve çalışanlara karşı ceza hukuku kapsamında tedbir getirilmesini ve finansmanın iptal edilip edilmeyeceğini incelettiği” ifade edildi.

Akademik Özgürlük Vurgusu

Açıklamada, profesörlere yönelik inceleme yapılmasının işveren olarak eyaletlerin sorumluluğunda olduğu, ceza hukukunun bakanlığın görev alanına girmediği ve desteğin kesilmesinin istenmesinin anayasal olarak güvence altına alınan akademik özgürlüğün tüm ilkeleriyle çeliştiği vurgulandı. Araştırma yapanların siyasi açıklamaları sebebiyle bu desteğin kesilmesinin Anayasa’ya aykırı olduğu belirtildi.

Ne Olmuştu?

Almanya’da çok sayıda akademisyen, Berlin’deki Hür Üniversitesi’nde Filistin’e destek eylemi yapan öğrencilerin polis şiddetine maruz kalmalarına tepki gösteren açık mektuba imza atmıştı. NDR’nin haberinde, Almanya Eğitim ve Araştırma Bakanlığının, İsrail’in Gazze’ye saldırılarını protesto eden öğrencilere destek verilen açık mektubu imzalayan akademisyenlerin aldıkları finansal desteğin kesilip kesilmeyeceğini araştırmak için inceleme başlattığı belirtilmişti.

İlgili Yazılar