Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Anksiyetenin en yaygın fiziksel belirtileri

Anksiyetenin en yaygın fiziksel belirtileri

admin admin -
48 0

Kaygı, bir tehlikenin ya da bir sorunun bilinçli veya bilinçsiz beklentisine karşılık gelen genellikle olumsuz olarak hissedilen bir duygudur. Kaygılanmak, tüm bireylerde bulunan normal bir durumdur, ancak farklı durumlarda aşırı ve patolojik bir hal alabilir.

Aşırı olduğu durumlarda kaygı bozuklukları, yani anksiyete bozuklukları ortaya çıkar. Anksiyete bozukluklarında problemler ortaya çıkmadan veya hatta kişi tam olarak neyden korktuğunu belirlemeden önce, rahatsızlık veya korku duygusu tarafından istila edilir.

Anksiyete yaygın, kalıcı, mantıksız olabilir ve çoğu günlük yaşam durumunu olumsuz yönde etkileyebilir. Buna yaygın anksiyete bozukluğu denir. Bu kontrol edilemeyen kaygı günlük yaşamı yaşanmaz hale getirir ve herhangi bir şeyden zevk almayı engeller.

Anksiyete, varlığı yoğun olumsuz durumlara neden olacak bir veya daha fazla çok özel duruma da odaklanabilir. Bunlar fobik bozukluklardır. Fobi, etkilenen kişiyi faaliyetlerini kısıtlamaya zorladığında şiddetli hale gelir.

Bazen anksiyete çok kısa bir sürede, sadece birkaç dakika içinde yoğun bir şekilde ortaya çıkar. Uyarı işaretleri olmadan şiddetli bir şekilde ortaya çıkar ve akut kalp, akciğer veya nörolojik hastalık krizine benzeyen belirtilere neden olur. Bunlar panik atak veya anksiyete atakları olarak da adlandırılan panik bozukluklarıdır.

Anksiyete, psikolojik olduğu kadar fiziksel sorunları da beraberinde getirir. İşte anksiyetenin en yaygın 10 fiziksel belirtisi.

Genellikle anksiyete durumunda kalp çarpıntısı veya taşikardi görülür. Bunun nedeni, kalp atış hızını artıran maddeler salgılayan adrenal bezlerdir. Gerçek veya hayali bir potansiyel tehlike karşısında tüm vücut teyakkuz haline geçer.

Panik atak ve anksiyete ataklarında boğulma ve solunum tıkanıklığı hissine kadar varan bir baskı hissi sıklıkla görülür. Göğüs ağrıları genellikle bununla ilişkilidir, bu da anksiyeteyi besler çünkü bu ağrılar kalp krizini anımsatabilir.

Ellerde ve ayaklarda karıncalanma, yoğun stres dönemlerinde yaygındır. Ekstremite seviyesinde kanda karbondioksit birikmesinden kaynaklanırlar. Potansiyel tehlikeye tepki olarak fiziksel bir durumdur. Bu karıncalanma ve uyuşukluk hissinin kaybolduğunu görmek için eklemleri hareket ettirmek gerekir.

Kulaklarda çınlama veya uğultu (tinnitus), duyu hücreleri tarafından üretilen ve olmadığında işitsel korteks tarafından gürültü olarak analiz edilen paraziter mesajlardır. Stres gibi çeşitli faktörler sinir sisteminin dengesizliğine neden olarak bu tür durumlara yol açabilir. Bu, bazı insanların özellikle endişeli veya yorgun olduklarında sadece ara sıra kulak çınlamalarından rahatsız olmalarının nedenidir.

Psikolojik durumlar vücudun çeşitli yerlerinde kaşıntıya neden olabilir. Önlenemez bir kaşıma dürtüsü, anksiyete ataklarında ortaya çıkabilir. Egzama bu nedenle sıklıkla kronik veya akut stresle bağlantılıdır.

Anksiyetenin etkisiyle kan, savunma veya kaçma durumunda ihtiyaç duydukları tüm enerjiyi sağlamak için kaslara yönlendirilir. Ancak soluk cildin aksine, artan vücut ısısı nedeniyle kızarıklık da görülebilir.

Anksiyete dönemlerinde vücut, kaçmaya veya savaşmaya hazırlanmak için ısınır. Bu ısınmanın bir sonucu olarak, soğuk terleme olarak da adlandırılan önemli bir terleme meydana gelir. Vücut ısısını düşürmeyi ve yeniden dengelemeyi amaçlarlar.

Psikolojik düzeyde yoğun korku ve sıkıntının eşlik ettiği bir kafa karışıklığı hissi yaşamak mümkündür. Anksiyete yaşayan kişi öleceğine, delirme sürecinde olduğuna, hastalandığında veya çıldırdığına inanır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir