Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Antioksidan bakımından zengin besinler

Antioksidan bakımından zengin besinler

admin admin -
17 0

Çikolatalar arasında antioksidan özelliği en güçlü olan tür bitter çikolatadır. Kakao ağacının tohumlarından yapılan bitter çikolata, antioksidanların en iyi kaynaklarındandır. Vücuttaki toksinlerin hızlıca atılmasına yardım eder ve kan şekerini dengeler.

Omega 3 değeri yüksek bir besin olan ceviz yüksek bir antioksidan kaynağıdır. Kalbe giden damarları rahatlatır ve yağlanmayı önler. Kanser riski olan kişilerin bağışıklık sistemini güçlendirir.

Yaban mersini antioksidan bakımından oldukça zengin bir diğer besindir. Kan şekerini düzenler, tüm vücutta detoks etkisi yaratır. Doğal bir antibiyotik olduğundan idrar yolları enfeksiyonları gibi iltihaplı rahatsızlıklara iyi gelir.

Karaciğer, kalp dostudur ve C vitamini değerleriyle hastalıkları iyileştirir. Zeytinyağlı enginar kalp sağlığına iyi gelir.

Antioksidan oranı en yüksek bitkilerden biridir. Çinko, kalsiyum, selenyum, fosfor vb. mineraller bakımından oldukça zengindir. Hastalıklara karşı direnç artırıcıdır.

Ahududu, etkili antioksidan besinlerdendir ve damarlardaki yağlanmayı temizler. Karaciğer detoksu için önerilir. Antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirir.

Kale otu, çeşitli antioksidanlar içerir. A, C ve K gibi vitaminler ve çeşitli B vitaminleri içerir. Magnezyum, kalsiyum, manganez, bakır, potasyum, demir, fosfor ve protein gibi besin maddelerine de sahiptir.

Fasulye, en iyi bitkisel antioksidan kaynaklarından biridir. Özellikle kırmızı ve siyah fasulye en yüksek antioksidana sahiptir. Lif derecesi yüksektir ve bağırsak hareketlerinizi düzenli tutmanıza yardımcı olur.

Yeşil yapraklı sebzelerin antioksidan özelliği güçlüdür, ıspanak da bunlardan biridir. Bağırsaklarındaki parazitleri ve enfeksiyonları temizler. Vücuttaki toksin madde oluşumunu önler.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir