Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Astigmat nedir

Astigmat nedir

admin admin -
10 0

Astigmat, korneanın ya da göz merceği kavisinin normal bir biçimde olmaması ve bundan dolayı bulanık görmeye yol açan yaygın bir göz kusurudur.

Gözün net görebilmesi için, göze gelen ışınların kırılması ve arka taraftaki retina bölgesine odaklanması gerekmektedir. Kornea yani gözümüzün ön tarafında yer alan şeffaf tabaka ve gözün merceği gelen bu ışınları kırar.

Göz, gelen ışınları retinada odaklanamaz ve bulanık görmeye neden olursa o zaman astigmat var demektir.

Astigmat gözün en ön kısmındaki saydam tabaka yani korneanın şekil bozukluğundan kaynaklanır. Normalde yuvarlak olan korneanın, eliptik şekilde düzensiz kavislenmesine bağlı ortaya çıkan durumdan dolayı astigmat olur.

Gölgeli görme

Gözlerde aşırı kayma

Göz ağrısı

Gece araç kullanırken görmede zorlanma

Net görmek için gözleri kısma

Bulanık görme

Çift görme

Baş ağrısı

Uzun süreli okuma ya da bir şeye odaklanma sonrası göz yorgunluğu

0,50-1,00 arasındaki astigmat dereceleri

Bu derecede olan hastalar için ciddi bir risk yoktur. Gözlük kullanmayı gerektiren bir durum değildir. Düzenli doktor kontrollerine gidilmesi gerekir.

1,00-4,00 arasındaki astigmat dereceleri

Bu dereceye miyop ya da hipermetrop gibi göz kusurları da araya girdiği için gözlük kullanılması gerekir. Bu aralıktaki astigmat hastalarının her ay düzenli olarak göz doktoruna muayene olmaları gerekir.

4,00 ve üzerindeki astigmat dereceleri

Göz sorununu teşkil eder. Göz muayenesi şarttır. Düzenli muayene olunmazsa bu durum diğer göz sorunlarına da neden olabilir. Gözlük kullanmak gerekir. Bilgisayar, telefon, kitap ve ışık gibi etkenlere karşı gözlerini korumaları gerekmektedir. Aksi takdirde bu astigmat dereceleri daha da ilerleyebilir.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir