Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor & Fitness
  4. »
  5. Batı Karadeniz’de Ormanlarda Hortumlar Oluştu

Batı Karadeniz’de Ormanlarda Hortumlar Oluştu

haber haber -
16 0

Bartın, Karabük ve Zonguldak’ta Ormanlarda Hortumlar

Bartın, Karabük ve Zonguldak illerinde yüzde 65’ten fazlası ormanlarla kaplı olan bölgelerde, 2023 yılının kasım ayından 2024 yılının haziran ayına kadar süren 8 aylık bir dönemde, ormanlarda hortumlar oluştu. Bu hortumlar sonucunda Bartın’da 133 bin 531 hektar, Zonguldak’ta 201 bin 521 hektar ve Karabük’te 287 bin 761 hektar ormanlık alan zarar gördü. Binlerce ağaç devrildi.

Bölgede Devrilen Ağaçlar ve Çalışmalar

Hortumların etkisiyle Zonguldak’ın Alaplı ve Devrek ilçeleri ile Dirgine bölgesi, Bartın’ın Ulus ilçesi, Karabük’ün Yenice ilçesi ve Büyükdüz ile Eğriova bölgelerinde kayın, köknar ve karaçam ağaçları devrildi. Zonguldak Orman Bölge Müdürlüğü ekipleri, ağaç popülasyonunun devamı için devrilen ağaçların tespiti ve kaldırılması çalışmalarını sürdürüyor.

Batı Karadeniz Ormanlarının Durumu

Bartın Üniversitesi (BARÜ) Orman Fakültesi Orman Amenajmanı Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Ali Durkaya, bölgedeki ormanların Türkiye’nin en zengin orman varlıklarından biri olduğunu belirtti. Ancak yoğun tarım sonucu bazı alanlarda erozyon nedeniyle toprak derinliğinin azaldığını vurguladı.

Küresel İklim Değişikliğinin Etkileri

Prof. Dr. Durkaya, son aylarda bölgede yaşanan hava olaylarının arttığını ve alışık olunmayan hortumların görüldüğünü ifade etti. Küresel iklim değişikliğinin sonuçlarıyla başa çıkmak için çalışmaların önemine değindi.

İlgili Yazılar