Sağlık Üssü
Güncel Sağlık Haberleri

Bilim insanları uyardı:

ABD’nin önde gelen medya kuruluşlarından NBC News’te yer alan haberde, bilim insanları 5 yaşın altındaki bazı çocuklarda çok belirgin ve yeni bir Omicron varyantı semptomunun ortaya çıktığı duyuruldu.

Sözcü’nün haberine göre; bilim insanları genellikle üst hava yolunun viral enfeksiyonunun tetiklediği bir solunum hastalığı olan krupun belirtileri olarak hırıltılı öksürük, hırıltılı ve tiz bir ses ve boğukluk olduğunu hatırlattı.

Bazı çocuklarda “havlamaya benzer bir ses” çıktığına dikkat çeken bilim insanları 5 yaşın altındaki çocuklarda bu durum yaygınlaştığını ifade etti. NBC News’e konuşan pediatri doktoru Buddy Creech, “Çocukların üst solunum yolları çocuklarda daha kolay şişebiliyor. Omicron varyantı üst solunum yolunda kaldığı ciğerlere inmediği için çocuklarda bu şekilde ortaya çıkabilir” dedi.

Öte yandan NBC News’e konuşan Dr. Mark Kline, “Bulaşıcı krup, pediatri bölümünde stajyerken öğrendiğiniz ilk hastalık oluyor” dedi. ABD merkezli medya kuruluşuna konuşan uzmanlar bu belirtilerin çoğunlukla zararsız olduğuna dikkat çekerken bu belirtilerin de çok bariz olduğunu aktardı.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.