Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Burun Ameliyatları Hakkında

Burun Ameliyatları Hakkında

haber haber -
33 0

 

Burun estetiği bir diğer deyişle rinoplasti fiziksel görünüş ve psikolojik açıdan bir hayli önemlidir.  Tıp alanında uygulanan tekniklerin gelişmesi ve yenilikçi yöntemler ile burun ameliyatları çok daha basit operasyonlara dönüşmüştür.

Burun ameliyatları bazen sağlık açısından zorunlu hale gelebilirken bazen de tamamen görünüş açısından tercih edilebilir.

Burun Estetiği Nedir?

Burun estetiği tıp diliyle rinoplasti estetik hedefler doğrultusunda veya bir fonksiyon bozukluğu durumunda ve deforme olan bölgenin onarılması amacıyla uygulanır. Burun estetiği çoğunlukla solunum sürecinde meydana gelen ve yaşam kalitesini düşüren zorlukların üstesinden gelinmesi açısından bir hayli önemli bir yöntemdir.

Bu anlamda bir daha sağlık sorunu yaşamamak ve ameliyat sonrasında da problemle karşılaşmamak adına iyi bir uzman hekim kontrolünde operasyonun gerçekleştirilmesinde fayda vardır.  Tecrübeli uzman hekimle ameliyat süreci tüm detayıyla görüşülmelidir. Burun estetiği de hekimle görüşülmeli ve uygulanacak olan ameliyata göre belirlenmesi sağlanmalıdır.

Burun Estetiği Hangi Durumlarda Yapılır?

Burun estetiği her ne kadar fiziksel görünümü düzeltmek amacıyla son yıllarda sıklıkla başvurulan bir yol olsa da kişiyi bu ameliyata iten bazı sağlık durumları da olabiliyor.  Bazen doğumsal nedenlerle bu operasyonun geçirilmesi elzem olabilir. Yaşanan solunum güçlükleri kişide hayat kalitesinin düşmesine yol açabilir.

Eğer kişiler sonradan bir kaza geçirdiyse ve uzuv kayıpları yaşandıysa burun estetiği zorunlu hale gelebilir. Kaza sonucu doku travması yaşanması durumunda da kişide sağlık sorunu oluşacağından ameliyatın gerekliliği artar.

Bazen de burundaki şekil bozukluğu kişilerde bir özgüven kaybına yol açabilir. Bu yüzden kişilerin kendine olan özgüveninin artması amacıyla bu operasyona başvurulabilir.

Burun Estetiği Yöntemleri Nelerdir?

Burun estetiği genel anestezi uygulanarak gerçekleştirilen bir ameliyat türüdür. Fakat bazen buna ihtiyaç duyulmayabilir. Burun estetiği iki türlü gerçekleştirilir. Biri açık rinoplasti diğeri de kapalı rinoplastidir.

Açık rinoplasti uygulamasında burun deliklerinin arasına küçük bir kesi atılır ve cerrahın müdahale için rahat görebilmesi sağlanır. Burundaki şekil bozukluğu ileri boyutta ise veya kişi daha önce estetik operasyon geçirmiş ise genellikle açık rinoplasti tercih edilmektedir.  Görüş açısının çok geniş olmasından dolayı oldukça avantajlıdır.

Fakat iyileşme süreci biraz uzun olabilir. Ödem veya morluk benzeri sorunların yalanma olasılığı daha yüksektir. Bir diğer yöntem olan kapalı rinoplastide burun delikleri içinde kalacak şekilde kesi atılır. Cerrahın görüş açışı dar olsa da iyileşme daha hızlıdır. Küçük boyutlu şekil bozukluklarının giderilmesinde oldukça avantajlıdır. Burun ameliyatı fiyatları tercih edilen ameliyat türüne ve doktora göre değişiklik gösterir. Hangi yöntemle yapılacağına elbette doktor karar verecektir.

Burun Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Burun ameliyatları genellikle 18 yaşını tamamlamış herkese uygulanabilir. Bir de cerrahi müdahaleye engel oluşturabilecek bir sağlık sorunu yoksa kişi rahatlıkla burun estetiği olabilir.  Bazı ciddi sağlık problemi yaşayan kişiler kesinlikle bu operasyonu geçiremezler. Bu konuda doktorla bir görüşme sağlanmadan bu karara varılmamalıdır. Uyku apnesi, kanama bozuklukları gibi rahatsızlığı olanlara kesinlikle burun estetiği önerilmez.

Burun Ameliyatı Öncesi Hazırlık Detayları Nelerdir?

Burun ameliyatları öncesinde en çok dikkat edilmesi gereken hususların başında ilaç kullanımı gelmektedir. Ameliyattan en az iki hafta öncesinde bırakılmış olması gerekir. Bunun yanında alkol ve sigara kullanımı da bir hayli önemlidir.

Operasyonu gerçekleştirecek doktor ile mutlaka bu konuların görüşülmesi gerekir. Ayrıca burun estetiği fiyatları hakkında da ayrıntılı bir şekilde doktor ile görüşülmeli ve ona göre karar verilmelidir.

Burun Ameliyatı Sonrası Nelere Dikkat Edilmeli?

Burun ameliyatlarında genelde ağrı çok fazla yaşanır. Hatta şişlik ve morlukların yaşanması da çok fazla olduğundan ameliyatın hemen sonrasında çok ayakta durmamalıdır. Ameliyat sonrası hastanın yanında mutlaka bir refakatçı olmalıdır. Çünkü baş dönmesi ve mide bulantısı gibi durumların yaşanması muhtemel olduğundan hastanın yalnız bırakılmamasında yarar vardır.

Burun Estetiği Fiyatları

Burun estetiği fiyatları ile ilgili olarak pek çok etken yer almaktadır. Tüm etkenlerin değerlendirilerek bir karara varılması gerekir. En başta doktor seçimi fiyatı en çok etkileyen faktörlerin başında gelir.

Burun ameliyatı fiyatları doktor yanı sıra ameliyatın türüne bağlı olarak da değişiklik gösterir. Bazen aynı operasyon esnasında iki farklı işlem uygulanabilir.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir