Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Cildi Güneşten Koruma

Cildi Güneşten Koruma

haber haber -
40 0

Cildi Güneşten Koruma

Yazın güneşin altında saatlerce tembel tembel yatmak hepimizin hayali değil mi? Cildimizi güneşten koruma telaşımız hem de  akşamüstü duş alırken hissettiğimiz o hafif, tatlı yanma yok mu? Ve krem sürdükten sonra aynaya baktığımızda o parıl parıl yanan bronz ten?

Ama maalesef bu kısa vadeli zevkimiz ve mutluluğumuz ileride kabusa dönüşebilir. Güneşin yaşlanmayı çabuklaştırdığı, zamanından önce kırışıklıklara neden olduğu artık kanıtlanmış, bilinen bir gerçektir.

Tartışılır hiçbir yanı yok. Kabusların en kötüsü de cilt kanserine yakalanma tehlikesi. Belki yakalanmayız ama kim emin olabilir ki? Böyle bir risk almaya değer mi? Bence değmez.

Ama bu demek değil ki artık hiç güneşe çıkmayacağız, güneşlenmeyeceğiz ve yanmayacağız. Biraz dikkat ve cildimizi güneşe karşı korur ve iyi bakarsak yazın tüm zevkini çıkarabiliriz.

Cildi Güneşten Koruma

Bunun için almamız gereken önlemler şunlar;

  • Güneşin en kızgın olduğu saat 10.00′ la 16.00 arasındadır. Bu saatlerde güneşe hiç çıkmayın. Onun yerine sabah erken ve akşamüstü saatlerinde güneşlenmeyi tercih edin. Özellikle antibiyotik alanlar çok dikkat etmeliler. Çünkü antibiyotikler, cildin güneşe karşı hassasiyetini artırır.
  • Güneşe çıkarken mutlaka koruma sürün. ABD Cilt Kanseri Kurumu, esmer tenlilerin bile en az 15 SPF’ li koruma sürmeleri gerektiğini açıkladı. Ama dikkat edin. Kremi sürmeniz güneşte istediğiniz kadar kalabileceğiniz anlamına gelmez. Korumayı, güneşe çıkmadan 20- 30 dakika önce ve 2 saatte bir sürün. Denize girdikten ve çok terledikten sonra tekrar sürmeniz gerekiyor.
  • Peki yüzlerce güneşten koruma ürünü arasından hangisini seçeceğiz? Bu konuda bir deneme yapabiliriz. Birkaç ürünü, kolunuzun iç kısmında ayrı yerlere sürün. (Sürdükten ancak 2 saat sonra duş alabilirsiniz.) Birkaç gün bekleyin. Cildinizi tahriş etmeyen ve iyi geldiğini düşündüğünüz ürünü alın. Şişenin yada kutunun üstünü okuyun ve özellikle şu maddelerin olup olmadığına bakın: Paba, cinnamates, benzophenones, caliylates. Bu maddeler güneşten korumada etkilidir ama cildi tahriş edebilir. Bu nedenle en iyisi deneme yapmaktır.

Ayrıca güneşten korunma (sun screen) ve güneş bloku (sun block) arasındaki farkı bilmemiz gerekiyor.

ABD Cilt Kanseri Kurumu’nun açıklanmasına göre güneşten korunma ürünleri (sun screen) UVB ışınlarını tamamen bloke ederken UVA ışınlarına bir faydası olmuyor.

Güneş blokları ise (sun block) hem UVB hem de UVA ışınlarına karşı etkili bir koruma sağlıyor. En iyi ürünler ise üstünde İngilizce olarak “Broad spectrum” yazanlar.

Ayrıca “Tere dayanıklı” (perspiration resistant) yazılı ürünler, 30 dakikalık terlemeye dayanıyor. “Suya dayanıklı ” (water resistant) olanlarla 40 dakika boyunca yüzülebiliyor.

“Su geçirmez” (water proof) olanlarla ise 80 dakika sudan çıkmamak mümkün. Bu ürünleri iyi bildiğimizde yazın tadını ve lezzetini daha iyi alabiliriz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir