Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Cinsel Yetersizlik ve Belirtileri Nelerdir?

Cinsel Yetersizlik ve Belirtileri Nelerdir?

haber haber -
59 0

Cinsel Yetersizlik ve Belirtileri Nelerdir?

Bir insan cinsel birleşmede muvaffak olamazsa, kendisinde cinsel yetersizlik var demektir. Böyle olunca yeni evliler kabahati ya yorgunluğa veya bedbaht olan bir evliliğe atfederler.

Evet bedenen ve zihnen fazla yorgunluk cinsel kudreti azalttığı gibi, evlilik eskidikçe de cinsel temas azalmaya başlar. Karısına karşı cinsel yetersizliği olan bazı kimseler, başka kadınlara karşı pekâlâ kudretlidirler.

Hele gençlerde olan cinsel yetersizliğin hemen pek çoğu utangaçlığa, ruhi bazı sebeplere ve cesaretsizliğe bağlıdır.

Bunlar doktoruna sormadan eczanelerden birtakım ilaçlar temin ederler ve bunları faydasız yere kullanır dururlar.

İlk cinsel temasta başarısızlığa uğrayan bir gencin cesareti kırılır ve bir daha muvaffak olamamaktan korkar, heyecanlanır durur.

Bu gibi ruhi nedenler dışında, bazı ciddi bedeni hastalıklar vardır ki, bunlarda da cinsel yetersizlik görülür.

Bu bedeni hastalıklar tenasül ve idrar yollarındaki hastalıklardan başkadır. Bugün birçok hastalıklar çok erken anlaşılır.

Eskiden kalp hastalığı hasta ölünceye kadar anlaşılmazdı. Bugün normal insanların elektrosu çekilecek olursa birçok kalp hastalıkları meydana çıkar ve ona göre tedbir alınır.

Kan dolaşımı bozuklukları da insanı cinsel yetersiz yapar.

Altmış yaşlarında bir hastanın bacak ve ayaklarındaki ağrıdan şikayetle doktora gitmişti. Ağrı yürüyünce geliyor, istirahatla geçiyordu.

Hastanın bacağının aşağı kısmında nabız duyulmuyordu. Bu sebepten hastanın bir dolaşım bozukluğuna müptela olduğu muhakkaktır.

Hastaya cinsel kudretinin azalıp azalmadığı sorulduğunda iki seneden beri azaldığı cevabı alınmıştır.

Yapılan testlerle hastanın, karın kısmında kan dolaşımının tıkanmış olmasından bacağa ve seks organlarına kanın lüzumu kadar gitmediği anlaşılıp ameliyat yapılmıştır.

Ayak ve bacakta kan dolaşımı düzelince hastanın cinsel kudreti de yerine gelmiştir. Diğer taraftan cinsel yetersizlikten şikayetle doktora giden hastalarda laboratuar araştırmalarından sonra şeker hastalığına müptela oldukları görülmüştür.

Dahiliye tarafından hastaların şekeri kontrol altına alınır alınmaz, cinsel kudretleri eski hallerine dönmüştür.

Cinsel Yetersizlik Belirtileri

Bugün kullanılmakta olan birçok ilaçlar, insanı cinsel yetersiz yaparsa da bu ilaçlar bırakılır bırakılmaz kuvvet eski haline yine gelir.

Bunların başında Lüminal gibi beyin kabuğuna baskı yapan ilaçlar gelir. Halk inançlarına göre alkol cinsel arzuyu çoğaltırsa da tıbben doğru değildir.

Bunlardan başka, uzun süren böbrek, karaciğer ve ateşli hastalıklardan sonra cinsel arzu azalır. İdrar yolları hastalıkları da bu arzuyu keser.

Cinsel yetersizlik erkeklerde bazı tümörlerin teşhisine ip ucu verir.

Bundan başka bu gibi tümörlerin açığa çıkması erkeğin cildi ve sesini inceltir. Tansiyon hastalığı da cinsel yetersizlik yapar.

Bazen hasta doktora cinsel yetersizlik şikâyeti ile gittiğinde yapılan muayene sonunda yüksek tansiyona rastlanır. Yüksek tansiyon tedavi edildikten ve tansiyon düşürüldükten sonra cinsel arzu yerine gelir.

Ruh ve sinir hastalıklarının başında melankoli, her türlü depresyonlar, iç sıkıntıları ve anksiyete dediğimiz üzüntüler cinsel yetersizlik yaparlar.

Bu gibi hastalıkların esas tedavisi yapıldıktan sonra cinsel yetersizlik de kaybolur gider. Eğer bütün bu hastalıkların hiçbiri yoksa o hasta yaşlı da, cinsel yetersizlik erkek hormonu noksanlığından ileri geliyorsa, o zaman hormon tedavisi yapılır.

Yaşlılar için son senelerde çıkan gençlik aşısı tedavilerinden de bir hayli faydalar sağlanmıştır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir