Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Corona gribe duyarlı kesimleri arttırdı, bağışıklığı azalttı

Corona gribe duyarlı kesimleri arttırdı, bağışıklığı azalttı

haber haber -
6 0

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Pandemi Çalışma Grubu’nun haftada bir kez yayımladığı “Pandemide Merak Ettiklerimiz” programının 25’incisine enfeksiyon hastalıkları uzmanı ve Pandemi Çalışma Grubu üyesi Prof. Dr. Esin Davutoğlu Şenol konuk oldu.

Geçtiğimiz yıl grip taramalarının covid-19 nedeniyle göz ardı edildiğini vurgulayarak sözlerine başlayan Şenol, bu yıl çok büyük bir grip aktivitesi beklendiğini belirtti. Grip virüsünün Aralık 2021 ortasından itibaren artarak Ocak 2022’de en yüksek noktasına ulaşacağını öngördüklerini ileten Şenol, aşılama için ekim ayı ortası ya da sonunu önerdiklerini söyledi.

Corona virüs dönemi gribe duyarlı kesimleri arttırdığını, bağışıklıkları ise azalttığını söyleyen Şenol, “Eskisi gibi beslenemediğimiz, bir birimize dokunmadığımız, seyahat etmediğimiz ve geçtiğimiz yıl grip virüsü dolaşımda olmadığı için grip bizim için daha tehditkar hale geliyor” dedi.

“GRİP VİRÜSÜNÜN NE KADAR ÖLÜMCÜL OLDUĞUNU 1918 İSPANYOL GRİBİ GÖSTERDİ”

Grip virüsünün hafife alınmaması gerektiğinin altını çizen Davutoğlu Şenol, “Virüsün ne kadar ölümcül olduğunu 1918’deki İspanyol Gribi göstermişti. Sonra mevsimsel grip dediğimiz bir forma dönüşmüş olsa bile grip, üç-beş milyon kişiyi ağır hastalandırır ve hastalanan 500 bin ya da bir milyon kişinin ölümüne neden olur. Ölenler genel olarak, iki yaşın altındaki çocuklar, gebeliğinin son üç ayında bulunan kadınlar, kalp, akciğer hastaları, bağışıklığı baskılanmış kişiler, diyabet gibi metabolik hastalıkları olan ve 65 yaş üstü insanlar ve bu hastalıkla karşılaşma ihtimali yüksek olan sağlık çalışanlarıdır” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir