Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor & Fitness
  4. »
  5. Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle Diyarbakır Valiliğine Murat Zorluoğlu Atandı

Cumhurbaşkanı Kararnamesiyle Diyarbakır Valiliğine Murat Zorluoğlu Atandı

haber haber -
14 0

Murat Zorluoğlu’nun Geçmişi ve Atama Süreci

Cumhurbaşkanı kararnamesiyle 5 ilin valileri değişirken, Diyarbakır Valiliğine Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevini yürüten Murat Zorluoğlu atandı. Zorluoğlu, 31 Mart 2019 mahalli idareler seçimlerinde AKP’den Trabzon Büyükşehir Belediye Başkan adayı olarak seçilmiş ve 31 Mart 2024 yerel seçimlerine kadar bu görevini sürdürmüştü.

Zorluoğlu’nun Kariyeri ve Deneyimi

53 yaşındaki Murat Zorluoğlu, aslen Trabzon Çaykaralı olup Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Uluslararası İlişkiler mezunudur. 1994 yılında Trabzon’da kaymakam adayı olarak göreve başlayan Zorluoğlu, Mersin Gülnar ve Bingöl Genç’te kaymakamlık yapmıştır. Mahalli İdareler Genel Müdürlüğü’nde çeşitli görevlerde bulunduktan sonra Avrupa Konseyi Yerel ve Bölgesel Yönetimler Kongresi’nde Türkiye heyetinin milli sekreteri olarak görev yapmıştır.

Zorluoğlu, çevre ve iklim değişikliği alanında da çalışmalar yapmış ve Van Valiliği görevini üstlenirken aynı zamanda kayyum olarak belediye başkan vekilliği görevini de yürütmüştür. Ayrıca İngiltere’de Nottingham Üniversitesi’nde Kamu Yönetimi alanında yüksek lisans yapmış ve Avrupa Birliği bölgesel politikaları üzerine tez yazmıştır.

Diyarbakır Valiliği Ataması ve Değerlendirmeler

Murat Zorluoğlu’nun Diyarbakır Valisi olarak atanması, DEM Partili Büyükşehir Belediyesine kayyum atanması için bir hazırlık olabileceği şeklinde yorumlanmaktadır. Zorluoğlu’nun geçmişte belediye başkanlığı ve kayyum olarak görev yapmış olması, bu atamanın siyasi boyutunu güçlendirmektedir.

Zorluoğlu’nun belediyecilik deneyimi ve kamu yönetimi alanındaki birikimi, Diyarbakır Valiliği görevinde başarılı olması için umut vermektedir. Evli ve 3 çocuk babası olan Zorluoğlu’nun yeni görevinde başarılı olması beklenmektedir.

İlgili Yazılar