Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Deltacron varyantı yayılıyor

Deltacron varyantı yayılıyor

admin admin -
38 0

Son dönemde dünya genelinde corona virüsü vakalarında gözle görülür bir artış yaşanırken, dün Çin’in pandeminin başladığı 2020’den bu yana en büyük salgınla karşı karşıya olduğu açıklandı.

Günlük hayatın ‘neredeyse’ normale döndüğü şu günlerde dünyanın çeşitli yerlerinden gelen bu haberler korkuturken, bilim insanları Delta ve Omicron’dan elementler içeren bir corona virüsü varyantı olan Deltacron konusunda da uyardı.

Tüm ülkeleri alarma geçiren Deltacron varyantına ise en son İsrail’de rastlandı. İsrail, ülkede görülen Deltacron vakalarının Avrupa’dan dönenler arasında tespit edildiğini aktardı. Virüse rastlanan kişinin karantinaya alındığı ve virüsün başka insanlara bulaşmasının engellendiği vurgulandı.

2022 yılında ilk kez Fransa’da ortaya çıkan Deltacron, Avrupa’da Danimarka ve Hollanda’da da tespit edildi. İngiltere’de Deltacron vaka sayısı en az 30 olarak açıklanırken, ABD’de de vakaların görüldüğü aktarıldı. Güney Kıbrıs’ta da vaka sayısı 25 olarak açıklandı.

Türkiye’de ise henüz Deltacron varyantı ile ilgili resmi bir açıklama yapılmadı.

Son olarak da korkutan haber Brezilya’dan geldi. Brezilya Sağlık Bakanı Marcelo Queiroga, ülkenin kuzeyinde yer alan Para kentinde iki Deltacron vakasının tespit edildiğini açıkladı. Queiroga, halka ‘güçlendirici aşıyı aksatmayın’ çağrısı yaptı.

Dünya Sağlık Örgütü bulaşıcı hastalık epidemiyoloğu Dr. Maria Van Kerkhove, varyantın yaklaşık 2 aydır dolaşımda olduğunu belirtirken, Omicron kadar hızlı yayılma belirtisi göstermediği vurgulandı. Ancak Van Kerkhove, yine de varyantla ilgili araştırmaların sürdüğünü aktardı.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir