Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor & Fitness
  4. »
  5. Dicle Elektrik Genel Müdürü: Kaçak Trafolara El Konulabilmesi İçin Savcılık Kararı Gerekiyor

Dicle Elektrik Genel Müdürü: Kaçak Trafolara El Konulabilmesi İçin Savcılık Kararı Gerekiyor

haber haber -
16 0

Şanlıurfa’da Yapılan Tespitler

Dicle Elektrik Genel Müdürü Yaşar Arvas, yaptığı açıklamada, Şanlıurfa’da bin 790, Mardin’de 500, Diyarbakır’da 68, Batman’da 26, Şırnak’ta 19 ve Siirt’te 1 olmak üzere toplam bin 790 kayıt dışı trafonun tespit edildiğini belirtti.

Kaçak Elektrik Kullanan Çiftçilerin Yöntemi

Şanlıurfa’da kaçak elektrik kullanan çiftçiler, kaçak trafolarını elektrik hattının altına inşa ettikleri betonarme kulübelerde gizlemeye çalıştı. Ancak Dicle Elektrik’e ait dronelar tarafından bu yöntem tespit edildi ve savcılığa suç duyurusunda bulunuldu.

Kaçak Trafoların Tespiti ve El Konulması

Dicle Elektrik, 2024 yılı içerisinde sorumluluk bölgesinde toplam 2 bin 404 kayıt dışı trafo tespit etti. Bu trafolardan 152 bin 776 hanenin elektrik ihtiyacını karşılayabilecek güçte olan 65’i için el konuldu.

Çalışanlara Yönelik Müdahaleler

Arvas, çalışma arkadaşlarının yatırım bölgelerinde ve onarım çalışmaları sırasında kabul edilemeyecek müdahalelerle engellendiğini belirterek, hukuki süreç başlatılacağını açıkladı.

Kaçak Elektrikten Kaynaklanan Zarar

Şanlıurfa’da kuyu sulamasında kullanılan kaçak elektrik nedeniyle yıllık 10 milyar TL zararın oluştuğunu belirten Arvas, bu durumun ekonomik açıdan büyük bir kayıp olduğunu ve enerji kaynaklarının verimsiz kullanıldığını vurguladı. Bu nedenle, kaçak elektrikle mücadeleyi yoğunlaştıracaklarını ve yasa dışı faaliyetlere karşı gerekli adımları atmaya devam edeceklerini söyledi.

İlgili Yazılar