Sağlık Üssü
Güncel Sağlık Haberleri

Dikkat çeken uyarı: Grip aşısı kalmadı

AHEK Başkanı Dr. Emrah Kırımlı, Covid-19 aşılarının başladığı günden bu yana bir çok problem yaşandığını, bu durumun da aşılamada tereddüdlere yol açtığını hatırlatarak, “Şu anda ise Covid-19 aşısı neredeyse durmuş durumda. Aşı kararsızlığı, çekincesi olanlar aşı olmuyor. Bizler çok az birinci aşı yapabiliyoruz. Bazı günler Aile Sağlığı Merkezlerinde 5-6 bin gibi çok az rakamlar yapabiliyoruz. Bazı günler 6 doz Biontech aşısını tamamlayacak hastamız olmayabiliyor. Böyle durumlarda ertesi güne randevusu olanları çağırıyor veya aşıları ertesi güne bekletiyoruz. Genelde 2., 3. ve 4. dozları yapıyoruz” dedi.

“EŞ DURUMUNDAN AŞILAMA YOK”

İlk dozların uygulandığı aylarda binlerce insan eş durumundan aşı olabilirken, 3. dozda bu imkanın ortadan kalkması dikkat çekerken, evde kalan hastaların aşılanmasının aksadığını da söyleyen Kırımlı, şunları söyledi:

* Aşılama başladığında 65 yaş üstü, özellikle 80-85 yaş üzeri evde kalan kırılgan olan kişilerin aşılanması için yoğun bir çaba vardı, o da biraz yavaşladı. Şimdi.

* 60 yaş üzeri ya da belirli kronik hastalığı olanlar 3. doz sadece Biontech olabiliyor. Eş durumundan aşılama yok.

* Hamilelerimizi başta aşılayamadık, onlarda da hâlâ tereddüt edip aşılanmayanlar var. Çocukları aşılamak çok zor.

* Çünkü 18 yaş altındakilerin aşı randevusu alabilmesi için E-Nabız uygulaması ve okullarından izin almaları gerekiyor.

* Bizim mesai saatlerimizle onların aşılanacağı zamanlar uyuşmuyor. Özellikle okullardaki çocukların aşılanmasının kolaylaştırılması gerekiyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

betturkeygiris.org- tipobet365 1xbet