Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor & Fitness
  4. »
  5. Diyarbakır Emniyet Bekçisi Kuzen Cinayeti Davasında Son Durum

Diyarbakır Emniyet Bekçisi Kuzen Cinayeti Davasında Son Durum

haber haber -
11 0

Mehmet Kan’ın Savunması ve Mahkemenin Kararı

Diyarbakır’da bir market içinde kuzenleri Kadri ve Hayri Kan’ı öldürdüğü için yargılanan Mehmet Kan’ın davası devam ediyor.

Mehmet Kan, mahkemede yaptığı savunmada, kuzenleriyle aralarında 50 yıl öncesine dayanan bir arazi anlaşmazlığından kaynaklanan husumet olduğunu belirtti. Kan, arazinin bölünmesi konusunda anlaşamadıklarını ve kuzenlerin kendisini tehdit ettiğini ifade etti.

Olay günü markete gittiğinde kuzenlerinin kendisini tehdit ettiğini ve silahlarının olduğunu gördüğünü belirten Kan, korku ve panikle hareket ederek silahını çektiğini ve iki kuzenini vurduğunu anlattı.

Mahkemenin Değerlendirmesi

Mahkeme, dinlenen tanık ifadeleri, güvenlik kamera kayıtları ve delilleri değerlendirerek, ölen kuzenlerin haksız tahrikte bulunduğunu belirtti. Ayrıca, aralarında halen devam eden arazi anlaşmazlığı davasının da husumete sebep olduğuna dikkat çekti.

Sanık Mehmet Kan, önce müebbet hapis cezası ile cezalandırıldı. Ancak, cinayeti haksız tahrik altında işlediği ve pişmanlık duyması göz önüne alınarak cezası her kuzen için 16 yıl hapis cezasına indirildi.

İyi Hal İndirimi Yok

Mahkeme, sanığın suç işlemeye yatkın olumsuz kişilik özelliklerine ve olay sonrası kuzenlerine defalarca ateş etmesine dikkat çekerek, iyi hal indirimine hükmetmedi. Mehmet Kan’a her iki kuzen için toplam 32 yıl hapis cezası verildi.

İlgili Yazılar