Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Emar Görüntüleme Merkezi Nedir?

Emar Görüntüleme Merkezi Nedir?

haber haber -
18 0


Vücut içerisinde bulunan hastalıkların düzeltilmesinde ve erken teşhis edilmesinde görüntüleme teknikleri büyük önem taşır. Görüntüleme merkezi yöntemlerinin düzenli bir şekilde uygulanabilmesi için gerekli alan ve koşulların sağlanması gereklidir. Emar grüntüleme ve diğer görüntüleme tekniklerinin de hemen hemen hepsinin uygulandığı bölgeler görüntüleme merkezi olarak adlandırılır. Emar görüntüleme merkezleri son sistem cihazlar ve hijyenik koşullarda hazırlanmıştır. Emar çekimleri problemsiz bir şekilde yapılır.

Görüntüleme Merkezi Hizmetleri Nelerdir?

Görüntüleme merkezlerinde emar çekimin yanı sıra tomografi, mamografi, ultrasyon ve röntgen çekimleri de yapılır. Çekim tekniklerinde kullanılan cihazların hemen hemen aynı işlevi görmesi, cihaza takılan birkaç farklı parça ile geliştirilmiş çekimler yapılması için de uygun hale geliyor. Görüntüleme merkezi, son yıllar da birçok hastalığın tedavi ve tanısında büyük bir önem taşıyor.

Hastalıkların Teşhis ve Tedavisinde Kullanılan Görüntüleme Yöntemleri

Tıp dünyasında teknolojinin gelişimi ile birlikte ortaya çıkan açık emar çekimleri ve diğer görüntüleme yöntemleri sayesinde hastalıkların teşhis, tedavileri oldukça kolaydır. Kişilerde bazı hastalıklar belirtiler ile kendilerini belli etmiş olsalar da vücut içerisinde oluşan hastalıkların ortaya çıkması için bazı tetkiklerin yapılması gereklidir. Hekimler tarafından birçok hastalığın teşhisi açık emar çekimleri ile yapılır ve hastalığın durumuna uygun tedavi işlemleri vakit kaybedilmeden yapılmaya başlanır.

Açık Emar Nedir?

Görüntüleme merkezi işlemleri arasında yer alan ve hastalar tarafından da sıklıkla tercih edilen açık emar çekimleri, büyük mıknatıslardan oluşan güçlü manyetik ortamlarda yapılır. Hatalara uygulanan açık emar çekimlerinde radyo dalgaları kullanılarak vücut içerisinde bulunan organların belirli anatomik yapıları, diğer yapılardan net bir şekilde ayrılması ve hastalıklı dokuların belirlenmesinde büyük rol oynar. Açık emar çekimlerinde çekimin yapılacağı masanın dört tarafı da hava alabilir konumdadır.

Açık Emar Kimlere Uygulanır?

Emar çekimlerinin tamamı vücudun çeşitli bölgelerinde görülen hastalıkların teşhisinde kullanılır. Bu anlamda vücudun kemiksiz kısımlarında ya da yumuşak dokuların görüntülenmesinde emar çekimleri en ideal seçimdir. Emar çekim alanları genel anlamda karanlık ortamlar olduğundan birçok kişinin bu işleme sıcak bakmaması, teknolojinin gelişimi ile birlikte uygulanmaya başlanılan açık emar çekimleri yüz güldürmüştür. Açık emar çekimleri kapalı alan korkusu olan ve kilolu kişilere uygulanabilen görüntüleme tekniği olarak bilinir.

Anestezili Rahim Filmi Nasıl Çekilir?

Tıp dünyasında hamilelik gibi durumlarda sıklıkla tercih edilen rahim filmleri, teknoloji ile birlikte birçok farklı teknik kullanılarak uygulanmaya başlanmıştır. Bu anlamda hekimler tarafından sıklıkla anestezili rahim filmleri tercih edilir. Anestezili rahim filmleri, rahim ağzının cihaz ile açılması ve temizlenmesi sağlandıktan sonra sıvı yardımı ile kayganlaştırılması gerçekleşir. Rahmin hazır hale getirilmesinin ardından küçük baloncuklar ile rahim içi görüntüleme sağlanır. Rahim filmi fiyatları belirlenirken anestezili ve normal kriterler göz önünde bulundurulur.

Rahim Filmi Kullanım Alanları

Bilimsel tıp dilinde HSG olarak adlandırılan rahim filmi, kişilerde rahim boşluğu ve follop tüplerinin görüntülenmesinde kullanılan en iyi görüntüleme tekniğidir. Rahim filmleri rahim şekil bozuklukları, rahim boşluğunu etkileyecek myom, polip gibi kitle ya da ağrı yapışıklıklar, tüplerdeki tıkanıklık ya da şişliklerin incelenmesi için uzman hekimler tarafından talep edilir. Ayrıca kısırlık tedavi sürecinin sağlıklı bir şekilde yürütülmesi için de rahim filmi çekim işlemi sağlanır.

Rahim Filmi Nasıl Uygulanır?

Rahim filmi çekim işlemleri, rahim boşluğu ve follop tüplerin net bir şekilde görünümünü sağlayan sıvı kontrast madde verilerek çekilmesi işlemi ile gerçekleşir. Son zamanlarda teknolojinin getirisi olan non-iyonik maddeler de kullanılmaktadır. Rahim ağzının içerisine verilen sıvılar yardımı ile görüntüleme işlemi gerçekleşir. Rahim filmi çekimi işlemi sırasında herhangi bir ağrı ya da acı söz konusu değildir.

Rahim Filmi Fiyatları

Rahim filmleri kişilerden, adet başlangıç tarihinden itibaren 7 gün içerisinde çekim talep edilebilir. Hastanın hamilelik riski olmaması zamanlarda çekimi için herhangi bir sakınca yoktur. Rahim filminin ağrısız ve acısız bir işlem olması nedeni ile birçok hasta tarafından tercih edilir. Rahim filmi fiyatları bu neden ile sıklıkla araştırılan ve merak edilen konular arasında yer alır. Rahim filmleri sağlık kurumlarının uyguladığı yöntemlere göre rahim filmi fiyatları belirlenir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir