Sağlık Üssü
Güncel Sağlık Haberleri

Engelli Aynası Nasıl Kullanılır?

Engelli Aynası Nasıl Kullanılır?

 

Bazen doğuştan gelen durumlardan dolayı, bazen de sonradan yaşanan kaza ve benzeri olumsuzluklar nedeniyle bireyler çeşitli fiziksel engellerle yüzleşirler. Fiziksel engellerinden dolayı gündelik yaşamda pek çok zorluklarla karşı karşıya kalan bu bireylerin yaşamlarını kolaylaştırmak ve onların da normal insanlar gibi kendi gereksinimlerini karşılayabilmelerini sağlamak adına sürekli yeni ürünler geliştiriliyor. Özellikle son yıllarda engelli bireylere yönelik bilincin artmasına paralel olarak, gündelik yaşamda bu bireylerin hayatını kolaylaştıracak pek çok ürün piyasaya sürülüyor. Engelli aynası modelleri de ürünler arasında.

 

Erkek ya da kadın hepimiz gündelik yaşamımızda aynaları sıkça kullanıyoruz. Normal aynalar genellikle bel hizasında ya da daha yüksekte olduğu için, tekerlekli sandalye kullanan engelli bireyler bu ürünleri kullanırken büyük zorluk yaşarlar. Engelli aynası bu sorunun üstesinden gelebilmek ve engelli bireylerin de aynaları kullanabilmesini sağlamak için tasarlanmıştır. Duvarın yere yakın kısmından duvara monte edilen bu aynalar, banyolarda ya da tuvalet önlerinde tercih edilebileceği gibi; engelli bireylerin odalarına da yerleştirilebilir. Ayrıca hastanelerde de engelli aynalarının kullanımına rastlamak mümkündür.

 

Engelli Aynası Çeşitleri

 

Gündelik yaşamda kullandığımız aynaların pek çok türü olduğu gibi, engelli aynalarının de çeşitlerinin olduğundan söz etmek mümkün. İlk zamanlar yalnızca ihtiyaç karşılamaya yönelik geliştirilen bu ürünler, zaman içerisinde estetik kaygıların da ortaya çıkmasıyla birlikte daha işlevsel ve estetik bir hal almıştır. Bazı engelli aynası modellerinde tutma kolu bulunur. Bu kol, engelli bireyin tutunarak ayağa kalmasına ve kendini aynada boydan görmesine olanak sağlar. Engelli aynalarının genellikle banyo ve lavabo önü gibi su ve buhar ile temasın yüksek olduğu alanlarda kullanıldığı göz önünde bulundurularak, bu tutma aksamları paslanmaz malzemeden imal edilir. Ayrıca açısı ayarlanabilir engelli aynaları mevcuttur. Sabit ayna yerine dikey bir şekilde açısı ayarlanabilen bu aynalar, engelli bireylerin aynayı daha kolay kullanmasına olanak tanıyor. Bu özelliklere ek olarak daha işlevsel özellikler barındıran engelli aynalarının varlığından bahsetmek de mümkün. Engelli aynası imalatı yapan firma sayısının fazla olması ve bu firmalar arasındaki rekabet, beraberinde ürün çeşitliliğinin de artmasını sağlar.

 

Engelli Aynası Fiyatları

 

Engelli aynası fiyatları hakkında kesin bir rakamdan söz edebilmek olanaksız. Zira bu ürünlerin fiyatları üzerinde belirleyici olan pek çok etken mevcut. Her şeyden önce aynanın imal edildiği malzeme bu noktada önemli. Paslanmaz çelik kullanılarak çerçevesi ve tutacak yerleri hazırlanan bu aynalar, demir-çelik fiyatlarındaki değişikliklere paralel olarak artabilir ya da azalabilir. Bununla birlikte ayna kalitesi de fiyat açısından önemli bir etkendir. Ayna boyutu da bu noktada öneminden bahsedilebilecek bir diğer etkendir. Standart olarak üretilen engelli aynaları olduğu gibi; daha büyük boyutlu ya da özel istek üzerine imal edilen engelli aynaları da bulunuyor. Bu durumlar da fiyatların değişiklik göstermesine neden oluyor. Ayrıca üretici ve satıcı firma sayısının fazla olması da fiyatlarda çeşitlenme yaşanmasını beraberinde getiriyor. Engelli aynası alırken her zaman fiyattan daha çok kaliteye ve işlevselliğe odaklanılması önerilir. Zira yeteri kadar kaliteli olmayan aynaların tutacak ve çerçeve kısımlarında zaman içerisinde kararma meydana gelebilir. Kararmanın yanı sıra korozyon da görülebilir. Kalitesine bakmadan yalnızca fiyatına göre ürün seçimi yapmak, bir dizi olumsuzluğu da peşin olarak kabullenmek anlamı taşır. Bu yüzden de öncelikle gereksinimler belirlenmeli, daha sonra da bu gereksinimi karşılama potansiyeli bulunan aynalar arasından kaliteli olanlar tercih edilmelidir. Farklı markaların ürünlerini incelemek ve karşılaştırmak adına online alışveriş seçeneği son derece önemlidir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.