Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. Fransa Başbakanı Gabriel Attal Seçim Sonuçlarına İlişkin Açıklama Yaptı

Fransa Başbakanı Gabriel Attal Seçim Sonuçlarına İlişkin Açıklama Yaptı

haber haber -
19 0

Attal, Yeni Halk Cephesi’nin Zaferini Kutladı

Fransa Başbakanı Gabriel Attal, sol ve çevreci partilerin kurduğu Yeni Halk Cephesi’nin erken genel seçimlerde birinci parti çıkmasının ardından açıklamalarda bulundu. Attal, seçilen 577 milletvekilini tebrik ederken, Meclisi feshetme kararını kabul etmediğini ve sonuçlarına katlanmayı reddettiğini vurguladı.

İstifa Kararı Aldığını Belirtti

Gabriel Attal, “Cumhuriyet İçin Hep Birlikte” ittifakı adaylarıyla mücadele edeceklerini ifade ederek, “aşırıcı partilerin” Mecliste çoğunluğu oluşturamadığını belirtti. Kendi ittifaklarının da çoğunluğa ulaşamadığını açıklayan Attal, bu nedenle Cumhurbaşkanı’na istifasını sunacağını duyurdu.

Yeni Bir Dönemin Başladığını Söyledi

Başbakan Attal, “Bu gece, milletimiz için yeni bir dönem başlıyor. Yarından itibaren iktidarın ağırlık merkezi artık her zamankinden daha fazla Fransızların iradesiyle Parlamentonun elinde olacak” dedi. Attal, aşırı sağın tarihi bir puana ulaştığını da belirtti.

Bu seçimde Hauts-de-Seine’in 10. seçim bölgesinden yüzde 61,62’lik oy oranıyla milletvekili seçilen Attal’ın açıklamaları dikkat çekti.

İlgili Yazılar