Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Grip aşısı, COVID’in etkilerini azaltabilir

Grip aşısı, COVID’in etkilerini azaltabilir

haber haber -
36 0

Çalışmaya göre; grip aşısı, COVID ölümlerini azaltmazken aşının doğuştan gelen bağışıklık sistemini güçlendirerek corona virüsüne karşı bir miktar koruma sağladığı ortaya çıktı.

Miami Üniversitesi’nde klinik cerrahi profesörü ve araştırmanın kıdemli yazarı Devinder Singh, “Grip aşısının COVID-19 hastalığına karşı bir miktar koruma sağladığını tespit ettik. Bulgular daha ileri çalışmalarla desteklenirse, COVID aşıları için daha zengin ülkelerle rekabet edemeyen, grip ve corona virüsünün yükü birleştiğinde sağlık hizmetleri aşırı zorlanan ülkeler için çok değerli olabilir” dedi.

Prof Singh virüse karşı COVID aşılarının önemini belirterek sözlerine şunları ekledi: “COVID-19 aşısını kesinlikle tavsiye ettiğimizi ve hiçbir şekilde grip aşısının bir COVID-19 aşısının yerine geçmediğini de söylemeliyiz” dedi.

GRİP AŞISI, HASTALIĞIN AĞIR ETKİLERİNİ AZALTIYOR

Araştırmacılar, İngiltere, ABD ve başka yerlerden grip aşısı olan 37.377 COVID hastasının elektronik sağlık kayıtlarını, grip aşısı olmayan aynı sayıda COVID hastasından gelenlerle karşılaştırdı. İki gruptaki hastalar yaş, cinsiyet, etnik köken, diyabet ve akciğer hastalığı dahil sağlık sorunları, diyet ve sigara içip içmeme gibi yaşam tarzı faktörleri açısından yakından eşleştirildi. Bilim insanları, hastaların COVID teşhisini takip eden dört ay içinde kan pıhtısı ve kalp krizinden, böbrek ve solunum yetmezliğine kadar değişen 15 potansiyel ciddi sağlık sorunundan herhangi birine ne sıklıkla maruz kaldıklarını analiz ettiler.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir