Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Grip aşısı olmak Covid-19 etkilerini azaltıyor mu?

Grip aşısı olmak Covid-19 etkilerini azaltıyor mu?

haber haber -
39 0

Geçen ay Plos One isimli akademik dergide yayınlanan bir araştırma da altı ay içinde grip aşısı olan kişilerin corona virüsü enfeksiyonunda ciddi komplikasyonlar geliştirme olasılıklarının daha düşük olduğunu buldu. Araştırmacılar; ABD, İngiltere, İtalya, Almanya, İsrail ve Singapur’da Covid-19 test sonucu pozitif olan 74.700’den fazla kişinin tıbbi kaydını analiz ettiler.

DAVRANIŞSAL MI AŞI MI KORUYOR?

Araştırmacılar; grip aşısı olmayan kişilerin yoğun bakım ünitesine kabul edilme olasılıklarının grip aşısı olanlara göre yüzde 20 daha fazla olduğunu; aşılanmamış grubun da Covid-19 komplikasyonları nedeniyle acil servise gitme ve felç geçirme olasılıklarının yüzde 58’e kadar yükseldiğini buldular.

Elde edilen bu sonuçlara rağmen araştırma, grip aşısı ile Covid-19’dan ölüm olasılığının düşmesi arasında herhangi bir bağlantı bulamadı. Bazı bilim insanları da grip aşısının corona virüsüne karşı koruma sağlamak için tasarlanmadığına dikkat çekiyorlar ve grip aşısının semptomları hafifletmesini insan davranışına bağlıyorlar:

Grip aşısı olan kişilerin, grip aşısını atlayanlara göre sağlık konusunda daha bilinçli olmaları, daha zengin, daha iyi eğitimli olmaları ve dolayısıyla kişisel sağlıklarını iyileştirmek için önlemler alma olasılıklarının daha yüksek olabileceğini belirtiyorlar.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir