Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Hastanede yatanların çoğunluğu aşısını erteleyenler

Hastanede yatanların çoğunluğu aşısını erteleyenler

haber haber -
31 0

Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan haftalık verilere göre Samsun’un vaka sayısı yüz binde 211,71 olarak açıklandı. İl Sağlık Müdürü Muhammet Ali Oruç, kentte görülen vakaların yüzde 90’ının delta varyantı olduğunu belirtti.

Aşılama çalışmasının yaygın bir şekilde devam etmesine rağmen yaklaşık 1 milyon 300 bin nüfuslu kentte ikinci doz aşı olanların sayısının yüzde 69’larda kaldığına dikkat çeken Oruç, yaklaşık 250 bin kişinin ise ilk doz veya hatırlatma denilen 3. doz aşıyı yaptırmadığına dikkat çekti.

VAKA ARTIŞI HASTANE YATIŞLARINI DA ETKİLEMEYE BAŞLADI

Vali Zülkif Dağlı koordinesinde aşılama çalışmalarına devam edildiğini vurgulayan Oruç, “Vaka sayılarındaki bu artış maalesef, artık hastane yatışlarına da yansımaya başladı. Bu yansımayı durdurmak için, aşı çalışmalarımızı yaygın bir şekilde yürütüyoruz. İlimizdeki vakaların neredeyse yüzde 90’ı delta varyantından oluşuyor. Delta varyantının etkisiyle hızlı bulaşan hastalık, aşısını erteleyen vatandaşlarımızın virüsün bulaşmasına zemin hazırlamasıyla birlikte daha da fazla insana bulaşıyor” dedi.

“HASTANEDEN YATANLARIN ÇOĞUNLUĞU AŞISINI ERTELEYENLER”

İlk doz aşılamada yüzde 85 oranına gelindiğini dile getiren Oruç, “Kentte aşısını erteleyen 250 bin civarı vatandaşımız var. Bunlar ikinci dozunu zamanı gelmesine rağmen yaptırmayan veya iki doz aşısını yaptırdıktan sonra üçüncü hatırlatma dozunu hakkı olduğu halde erteleyen kişilerinden oluşuyor. Maalesef hastane yatışlarımız, yoğun bakım hastalarımız ve hayatını kaybeden vatandaşlarımızın çoğunu da bu aşısını erteleyen vatandaşlarımız oluşturuyor. Özellikle tek ya da iki doz Sinovac aşısını Şubat, Mart, Nisan, Mayıs gibi erken dönemlerde olmuş vatandaşlarımız, hiç vakit kaybetmeden ikinci doz ya da üçüncü hatırlatma doz aşınızı mutlaka yaptırsın. Birinci dozda yüzde 85 oranına ulaştık. Ancak ikinci dozda 18 yaş üstü hedef nüfusa göre yüzde 69 seviyesindeyiz” diye konuştu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir