Sağlık Üssü
Güncel Sağlık Haberleri

İçinde zannettiğinizden daha fazla şeker olan 7 gıda

2- AZ YAĞLI YOĞURT

2- AZ YAĞLI YOĞURT

 

Kilo kaybetmek isteyenlerin başvurduğu ilk ürünler az yağlı yoğurtlar oluyor. 1 kutu az yağlı yoğurtta 4.7 gram şeker oluyor. Bu oran bazılarında 6 ila 12 arasında da değişebiliyor.

Ürünlerdeki yağ azaldığı zaman lezzeti artırmak için şeker kullanılır. Çoğu az yağlı yoğurt sağlıksız tatlandırıcılar içerebiliyor.

 

3- YAĞSIZ SALATA SOSU

3- YAĞSIZ SALATA SOSU

 

Tıpkı yoğurt gibi az kalorili ve yağsız salata sosları da şeker içerir. 2 yemek kaşığı salata sosunda 7 ila 10 gram şeker bulunur.

Uzmanlar evde kendi salata sosunuzu yapmanız konusunda uyarıyor. Bunun için de ihtiyacınız olan şeyler; zeytinyağı, sirke ve biraz tuz ile biber.

 

4- KETÇAP

4- KETÇAP

 

Dünya üzerindeki en popüler sos olan ketçap, şeker ve çeşitli tat artırıcılar içerir. 1 yemek kaşığı ketçapta 1 küp şeker kadar şeker bulunur. Yani her kaşıkta 4 gram şeker tüketmiş olursunuz. Ayrıca ketçabın içinde yüksek oranda mısır şurubu da bulunur ki bu da obezite ve kalp hastalıklarına davetiye çıkarır.

 

5- FISTIK EZMESİ

5- FISTIK EZMESİ

 

Fıstık ezmesi protein açısından son derece zengin olsa da çoğu marka tehlikeli oranda şeker içeriyor. Bazı fıstık ezmelerinin 2 kaşığı bile 8 gram şeker içeriyor. Bu nedenle fıstık ezmesi alırken içeriğine bakmanız son derece önemli.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.