Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. İçinde zannettiğinizden daha fazla şeker olan 7 gıda

İçinde zannettiğinizden daha fazla şeker olan 7 gıda

haber haber -
42 0

1- HAZIR PİŞMİŞ ÇORBA

 

Marketlerden aldığınız hazır çorbanın sulu ve besleyici olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak içeriğine baktığınızda, bir konserve çorbada bile günlük almanız gereken şeker miktarının fazlasını bulabilirsiniz. Özellikle domates çorbası konservesinde asidi dengelemek amacıyla bol miktarda şeker kullanılır.

 

2- AZ YAĞLI YOĞURT

2- AZ YAĞLI YOĞURT

 

Kilo kaybetmek isteyenlerin başvurduğu ilk ürünler az yağlı yoğurtlar oluyor. 1 kutu az yağlı yoğurtta 4.7 gram şeker oluyor. Bu oran bazılarında 6 ila 12 arasında da değişebiliyor.

Ürünlerdeki yağ azaldığı zaman lezzeti artırmak için şeker kullanılır. Çoğu az yağlı yoğurt sağlıksız tatlandırıcılar içerebiliyor.

 

3- YAĞSIZ SALATA SOSU

3- YAĞSIZ SALATA SOSU

 

Tıpkı yoğurt gibi az kalorili ve yağsız salata sosları da şeker içerir. 2 yemek kaşığı salata sosunda 7 ila 10 gram şeker bulunur.

Uzmanlar evde kendi salata sosunuzu yapmanız konusunda uyarıyor. Bunun için de ihtiyacınız olan şeyler; zeytinyağı, sirke ve biraz tuz ile biber.

 

4- KETÇAP

4- KETÇAP

 

Dünya üzerindeki en popüler sos olan ketçap, şeker ve çeşitli tat artırıcılar içerir. 1 yemek kaşığı ketçapta 1 küp şeker kadar şeker bulunur. Yani her kaşıkta 4 gram şeker tüketmiş olursunuz. Ayrıca ketçabın içinde yüksek oranda mısır şurubu da bulunur ki bu da obezite ve kalp hastalıklarına davetiye çıkarır.

 

5- FISTIK EZMESİ

5- FISTIK EZMESİ

 

Fıstık ezmesi protein açısından son derece zengin olsa da çoğu marka tehlikeli oranda şeker içeriyor. Bazı fıstık ezmelerinin 2 kaşığı bile 8 gram şeker içeriyor. Bu nedenle fıstık ezmesi alırken içeriğine bakmanız son derece önemli.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir