Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Beslenme
  4. »
  5. IEA Raporuna Göre Elektrikli Araç Satışları Hızla Artıyor

IEA Raporuna Göre Elektrikli Araç Satışları Hızla Artıyor

haber haber -
24 0

Elektrikli Araç Satışları Yüzde 25 Arttı

IEA’nın Küresel Elektrikli Araç Görünümü raporuna göre, bu yılın ilk çeyreğindeki elektrikli araç satışları, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 25 artış gösterdi. Bu dönemde satılan elektrikli araç sayısı, 2020’nin tamamında satılan elektrikli araç sayısına eşit oldu.

17 Milyon Elektrikli Araç Satışı Bekleniyor

Dünya genelinde bu yıl sonunda 17 milyon elektrikli araç satışının gerçekleşmesi bekleniyor. Bu da dünyada satılan her 5 araçtan birinin elektrikli olacağı anlamına geliyor. Çin’de 10 milyon, ABD’de her 9 araçtan biri ve Avrupa’da her 4 araçtan birinin elektrikli olması tahmin ediliyor.

Gelecek Yıllarda Fiyatlarda Düşüş Bekleniyor

Avrupa ve ABD’de içten yanmalı motorlu araçların fiyatları elektrikli araç fiyatlarına göre daha düşük seyrederken, fiyatların artan pazar rekabeti ve gelişen batarya teknolojilerine bağlı olarak gelecek yıllarda düşüş göstermesi bekleniyor.

IEA Başkanı Fatih Birol’un Değerlendirmesi

IEA Başkanı Fatih Birol, elektrikli araç satışlarındaki ivmenin devam ettiğini belirterek, “Küresel elektrikli araç devrimi hız kesmek yerine yeni bir büyüme evresine hazırlanıyor gibi görünüyor.” açıklamasında bulundu. Birol, elektrikli araçların yollardaki payının hızla artmaya devam edeceğini vurgulayarak, bu değişimin otomobil ve enerji sektörü için önemli sonuçları olacağını belirtti.

İlgili Yazılar