Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor & Fitness
  4. »
  5. İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan Srebrenitsa Soykırımı Açıklaması

İletişim Başkanı Fahrettin Altun’dan Srebrenitsa Soykırımı Açıklaması

haber haber -
15 0

Altun: “11 Temmuz Hala Kapanmayan En Acı Sayfalardan Biridir”

İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Srebrenitsa Soykırımı’nın yıl dönümü dolayısıyla mesaj yayımladı. Altun, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Unutulan soykırım tekrarlanır’ demişti merhum Aliya İzzetbegoviç. 11 Temmuz modern tarihin hala kapanmayan en acı sayfalarından biridir. Avrupa’da İkinci Dünya Savaşı’ndan sonra yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak kayıtlara geçen Srebrenitsa Soykırımı’nın acısı, aradan geçen 29 yıla rağmen yüreklerdeki yerini korumaktadır.

Altun: “Srebrenitsa’dan İbret Alınmalıdır”

Altun, açıklamasında şu ifadeleri kullandı: “Trajediler insanlığın tamamı için öğretici olmalıdır. Gazze’deki soykırımın sürdüğü bu günlerde dünyayı insan olmanın onuruna yakışır bir şekilde yaşanabilir bir yer kılmak için verilen mücadelede Srebrenitsa’dan herkesin çıkaracağı büyük dersler bulunmaktadır. Srebrenitsa’dan insanlık eğer ibret almayı başarabilmiş olsaydı bugün Gazze’deki soykırım yaşanmazdı.”

Altun: “Soykırımın Ardından Ders Çıkarılmalıdır”

Altun, Srebrenitsa’da yaşanan soykırımın ardından çıkarılması gereken derslere de vurgu yaparak şunları dile getirdi: “Üstelik Birleşmiş Milletlerin (BM) ‘Güvenli Bölge’ ilan ettiği alanda bir soykırım yaşandığını hatırlatmak isterim. Adı tarihe ‘Bosna Kasabı’ olarak geçen Ratko Mladic de tıpkı bugün Gazze’deki soykırımı sürdürenler gibi ideolojik bir körlük içinde aklın, sağduyunun ve vicdanın sesini hiçe saymıştı.”

Altun, açıklamasını 14 kurbanın cenazesinin daha toprağa verileceği bilgisini paylaşarak sonlandırdı. “Srebrenitsa’da soykırıma maruz kalanlar başta olmak üzere tüm Bosna Savaşı kurbanlarına Allah’tan rahmet, yakınlarına başsağlığı diliyorum”.

İlgili Yazılar