Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Ispanağı yıllardır yanlış tüketiyormuşuz

Ispanağı yıllardır yanlış tüketiyormuşuz

admin admin -
22 0

Mevsiminde düzenli olarak tüketildiğinde vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineral desteğinin sağlanmasında rol oynayan ıspanak, antioksidan özelliği sayesinde bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklardan korunmaya yardımcı oluyor. Ancak tüketirken besin değerlerinin kaybolmaması için bazı kurallara uyulması gerekiyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Betül Merd, ıspanağın faydaları hakkında bilgi vererek, sağlıklı tüketimi konusunda uyarılarda bulundu.

ISPANAĞI YOĞURTLA TÜKETMEYİN!
Ispanaktaki demir ile yoğurttaki kalsiyum birbirlerinin emilimini engellediğini belirten Beslenme ve Diyet Uzmanı Betül Merd, uyarıyor:

Yoğurt ve ıspanak beraber tüketildiğinde ıspanaktan beklenen fayda sağlanamıyor!

ISPANAĞI YOĞURT YERİNE KEREVİZLE TÜKETMEK Mİ? NASIL?
Kansızlığa karşı son derece etkili olan kereviz tek başına yeterli değil. Ancak demire bağlı kansızlığın çözümünde güçlü olabilmesi için kerevizin bu gücünü harekete geçirmeye yarayan sebze nedir diye sorarsanız, cevabı: Ispanak!

PROF. DR. İBRAHİM SARAÇOĞLU DEMİR EKSİKLİĞİ VE KANSIZLIĞA İYİ GELECEK KÜR TARİFİNİ AÇIKLADI

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun açıklamalarına göre kerevizin bu görevini yerine getirebilmesi için işlevini artırıcı başka bir sebze, ıspanak gerekiyor.

Peki nasıl?

Kereviz-ıspanak kürü, hemoglobin sayısının yükseltilmesinde herhangi bir yan etki göstermeden etkili olabililiyor. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, özellikle sigara kullanan ve kansızlık şikayeti olanlar için kereviz-ıspanak kürü tarifini şu şekilde açıklıyor.

Bunun için gerekli malzemeler:

250 gr taze ıspanak
200 gr kabuğu soyulmuş kereviz
1 litre su
NASIL HAZIRLANIR?

Kaynamakta olan bir litre suyun içerisine 200 gr ince dilimlenmiş kerevizi atın, ağzı kapalı olarak kısık ateşte 10 dakika haşlayın.
10 dakika sonunda üzerine 250 gr ıspanağı ilave edin ve yine ağzı kapalı olarak 5 dakika daha haşlayın (Daha fazla değil)
Ardından soğumaya bırakın.
Soğuduktan sonra süzerek suyu temiz bir şişeye koyun.
Günde iki defa tüketin.
NE ZAMAN?

Sabah aç karnına veya kahvaltıdan bir saat sonra bir su bardağı
Akşam aç karnına veya akşam yemeğinden bir saat sonra bir su bardağı
15 gün boyunca sabah ve akşam içimleriyle gün atlamadan devam edin. Ardından 10 gün ara verin. Ardından 15 gün daha devam edin ve 30 günlük kürü tamamlayın.
Bu kereviz-ıspanak karışımı kansızlığa ideal bir çözüm. Prof. Dr. Saraçoğlu, “kemoterapi ve/veya radyoterapi sonrası ortaya çıkan anemiye karşı kereviz-ıspanak kürü mükemmel bir destekleyici ve yardımcı tedavi yöntemi” olduğunu belirtiyor.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir