Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Güncel
  4. »
  5. İsrail’de Esirlerin Getirilmesi İçin Protestolar Sürüyor

İsrail’de Esirlerin Getirilmesi İçin Protestolar Sürüyor

haber haber -
21 0

Geniş Katılımla Devam Eden Gösteriler

İsrail’de, İsrailli esirlerin geri getirilmesi için anlaşma imzalanması çağrısının yapıldığı ve Başbakan Binyamin Netanyahu hükümetine karşı düzenlenen protestolar, bu hafta da geniş katılımla sürdü.

İstifa ve Erken Seçim Talepleri

Hükümet karşıtı gruplara katılan on binlerce kişi, siyasi iradenin kayıtsızlığını eleştirerek ülke tarihinin “en sağcı hükümetinin” istifasını ve erken seçimlere gidilmesini istedi.

Polis Müdahale Etti

Göstericilerin bir kısmı dağılmasının ardından Kaplan Caddesi’nde kalan bir grup ateş yakarken, polis dağılmaları yönünde çağrı yaptı ve müdahale etti. En az 4 kişi gözaltına alındı ve en az bir kişi yaralandı.

Netanyahu Hamas İle Suçlanıyor

Başbakan Netanyahu, siyasi nedenlerle Hamas ile esir takası anlaşması yapmamakla suçlanıyor. İsrailliler, Gazze Şeridi’ndeki İsrailli esirlerin geri getirilmesi ve hükümetin istifası talebiyle ülke genelinde gösteriler düzenliyor.

İsrail Saldırıları Devam Ediyor

Hamas’ın ateşkes önerilerini onaylamasının ardından İsrail’in Refah’ta saldırılara devam kararı aldığı bildirildi. İsrail ordusu, Gazze’ye insani yardımların girişinde ana geçiş noktası olan Refah Sınır Kapısı’nı ele geçirdi ve bölgede karadan saldırıları sürdürdü.

Çatışmaların İnsanlık Dışı Sonuçları

İsrail’in Gazze’ye düzenlediği saldırılarda binlerce Filistinli öldü, on binlerce yaralandı ve sivil altyapı tahrip edildi. İsrail Savaş Kabinesi Üyesi Benny Gantz, Netanyahu’ya 6 Haziran’a kadar strateji açıklamazsa koalisyondan çekileceği tehdidinde bulundu.

İlgili Yazılar