Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor & Fitness
  4. »
  5. İstanbul’da Minibüslerin Taksiye Dönüşümü Kararı Yargıya Taşındı

İstanbul’da Minibüslerin Taksiye Dönüşümü Kararı Yargıya Taşındı

haber haber -
16 0

İBB’nin Önerisiyle Alınan Karar Mahkemede İptal Edildi

30 Kasım 2022 tarihli UKOME toplantısında, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) önerisiyle bin 803 adet minibüsün ve isteğe bağlı olarak taksi dolmuşların taksiye dönüşümleri ile minibüs ve taksi dolmuş hatlarında güzergah düzenlemeleri kararı alınmıştı. Ancak, atıl minibüs hatlarındaki minibüslerin taksiye dönüşümü için alınan karar, İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası tarafından iptal edilmesi için yargıya taşındı.

Mahkeme, İstanbul 10. İdare Mahkemesi, Davayı Reddetti

Davayı görüşen İstanbul 10. İdare Mahkemesi, dava konusu işlemlerde hukuka aykırılık bulunmadığı sonucuna vardı ve davayı reddetti. Esnaf odası ise bu karara itiraz ederek 8 Şubat 2024 tarihli kararı istinafa götürdü. Ancak, Bölge İdare Mahkemesi 6. İdari Dava Dairesi, dava dosyasını inceleyerek istinaf talebini reddetti. Kararda İstanbul Teknik Üniversitesi’nin hazırladığı teknik rapora atıf yapıldı.

İBB Lehine Kesinleşen Karar

Sonuç olarak, 2 Temmuz 2024 tarihli kararla birlikte UKOME kararı İBB lehine kesinleşmiş oldu. İBB tarafından hazırlatılan raporda, İstanbul sorumluluk alanında kalan toplu taşımacılık hizmetinin teknik açıdan incelendiği ve gelecek yıllarda oluşacak taleplere karşılık verilmek adına öneriler getirildiği belirtildi.

İlgili Yazılar