Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Kalın Bağırsak İltihapları ve Sorunları

Kalın Bağırsak İltihapları ve Sorunları

haber haber -
24 0

 

 

Karnınızın beklemediğiniz bir zaman diliminde şişmesinden tutun da genel bir şişkinlik olması, kansızlık, iştahsızlık ya da pek çok sorunlarınızla alakalı olarak yaşayacağınız problemler genel olarak ateş ve titreme gibi sorunlarında olmasıyla beraber aslında bu belirtiler bir kolit belirtisi sınıfına girer. Genel olarak insanlarda beklenmedik bir anda oluşacağı gibi beslenme şekline göre de oluşma ihtimali olan kalın bağırsak iltihabı nedir konusunda pek çok soru işaretlerini bu yazıda yanıtlamak istiyoruz.

 

Sürekli kontrol altında tutulması gereken hastalıklar arasında bulunan kalın bağırsak iltihaplanması, genelde kalın bağırsağın tahriş edilmesi ya da şişmesi sebepli olarak iç astardaki ülser denen yaraların oluşmasıyla çıkar. Bu konuda kolit yaşam kalitesinde olumsuz yönde etkileyen bir hastalık olurken, son derece hassas cildinizde döküntüler yapabilir ya da gözde kızarıklık, yanma hissi gibi pek çok sorunları da beraberinde getirebilir.

 

Gerekli olan desteği alacağınız hekiminizden görüşlerinizi bildirebilir ve bu iltihapla ilgili bilgi alabilirsiniz. Onlar dışında ise tedavi noktasında kalın bağırsak için bol sıvı tüketmenin yararı vardır. Ayrıca baharatlı ya da yağlı ürünler tüketmemeye özen göstermelisiniz. Cildinizi ya da kendi vücudunuzu tahriş edecek her şeyden de bu sayede uzak durabilirsiniz.

 

Ayrıca kahve, çay veya kola gibi gazlı içecek türlerinden de uzak durmak kolit tedavisi noktasında da önemli şekilde atacağınız adımlardan biridir. Sıvı diyetine girebilir ve antibiyotik ilaçlarla beraber alacağınız destekler sayesinde de kendinizi daha iyi hissedebilirsiniz. Ekstra çeşitli yan etkileri ya da belirtilerine bağlı olarak da uzman doktorun görüşlerine dahil edilerek tedavinizi sürdürmelisiniz.

 

En doğru tariflerle beraber sağlığınızı korumak ve bu iltihaplanmadan kurtulmaktan ziyade, öncelikle sizlere ne kadar etki ettiğini bilmeli ve bu etkilerin azalması için hem ilaç tedavisi olarak hem de iltihap geçirmek için diyet yapma noktasında neler yapacağınızı araştırmalısınız. Bunun için uzman hekime danışarak da bilgi alabilir, bol su ve sıvı tüketimi yaparak da hastalığınızı yenme, iltihaptan kurtulmak için de doğru bir adım atabilirsiniz. Bunlarla beraber uzman hekim tarafından verilen önerilen, sunulan ilaçlara da önem vererek doğru bir kullanım sağlamalısınız.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir