Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Kızlık Zarı Nedir? Anatomik Yapısı Nasıldır?

Kızlık Zarı Nedir? Anatomik Yapısı Nasıldır?

haber haber -
16 0

 

Kızlık zarı kadınlarda bulunan ve ortasında delik olan vajina girişinde yer alan bir zar yapısıdır. İşlevsel bir önemi olmayıp dış ortamla iç ortam arasında bariyer görevi yapar. Anne karnındayken oluşup yeni doğan bebeklerde mevcuttur.

Kızlık Zarı Muayenesi Neden Yapılır?

Kızlık muayenesi de denilen kontroller genellikle dış ortamdan bir müdahale olup olmadığının anlaşılması için yapılır.

Kızlık Zarı Dikimi Yöntemleri

Zar dikimi için birçok farklı yöntem denenir. Hastanın durumuna göre tercih edilen bu dikim yöntemleri flep ve geçici kızlık zarı dikimidir. Oldukça esnek bir yapısı olmasından dolayı muayenesi doğru yapılmalıdır.

Kızlık Zarı Dikimi Mümkün mü?

Kadınlar için önemli görülen kızlık zarı dikimi mümkündür. Kızlık zarı belirlenen yöntemlerle steril şartlarda dikilmesi halinde güvenli bir uygulamadır.

Yasal Kürtaj Haftası

Rahim içerisinde yer alan bebeğin istenmemesi ya da farklı nedenlerle tahliye edilmesi işlemleri adet bitiminden sonra 10 hafta ile sınırlıdır. Bu sürenin sonrasında yapılacak olan tahliye illegal olur.

Kürtaj Nedir?

Tıp dilinde gebelik sonlandırması olan kürtaj istenmeyen gebeliklerin rahim içerisinde tahliye edilmesi işlemidir. Gebelik dönemlerinde bebek harici rahim içerisinde yer alan tüm uzantıların temizlenmesini sağlayan bu teknik yasal bir sınır çerçevesinde yapılır.

Kürtaj Hangi Durumlarda Yapılır?

Kürtaj tekniği istenmeyen gebeliklerde uygulanan bir yöntemdir. Bu hal dışında rahim kalınlaşması, rahim kanserinde biyopsi yapılması amacıyla da uygulama yapılarak rahim temizlemesi sağlanabilir.

Kürtaj Öncesi Hastanın Dikkat etmesi ve Yapması Gerekenler

Kürtaj işlemlerinden önce mutlaka kan uyuşmazlığına bağlı olarak kan grubu bilgisi alınmalıdır. Kan sulandırıcı ilaç ve sigara kullanımı kesilmelidir. En az 6 saatlik bir açlık gerekli olup cerrahi bir müdahale olduğu unutulmamalıdır.

Kürtaj Sonrası Neler Yapılmalı? Nelere Dikkat Edilmeli?

Kişilerin kürtaj sonrasında 1-2 saat içerisinde gündelik yaşamlarına dönmeleri mümkündür. Kanamanın azlıkla görülmesi normal olup fazla olması halinde hekim bilgilendirilmelidir. 2 hafta cinsel ilişkiden uzak durulmalıdır.

Kürtaj Fiyatları 2021

Kürtaj sürecinde fiyatların uzman hekimlere ve işlem yapılacak merkeze göre değişkenlik göstermesi normaldir. Bu nedenle öncesinde randevu alınarak fiyat bilgisi öğrenilmelidir.

Labioplasti Neden Uygulanır?

Cinsel estetik operasyonlar arasında yer alan labioplasti ameliyatı sarkan ve kararan iç dudaklar için yapılan bir operasyondur. Hem işlevsel hem de kozmetik açıdan fayda sağlaması amacıyla sıklıkla tercih edilir. 45 dakika ya da 1 saat gibi bir sürede lokal anestezi altında gerçekleşen pratik operasyonlardır.

Labioplasti Kimlere Uygulanabilir?

Genellikle iç dudakları sarkan ve dış dudaklara göre farklı görünümde olan, psikolojik açıdan rahatsızlık veren durumlarda 18 yaşını aşmış herkese uygulanabilir bir operasyondur. Bakire olmak ya da menopozda olmak ameliyat sürecine engel değildir. Genelde estetik kaygılar nedeniyle uygulanan güvenli bir operasyondur.

En İyi Labioplasti Tekniği Hangisidir?

Labioplasti ameliyatlarında birçok farklı teknik kullanılır ve en sık kullanılan teknikler arasında parsiyel rezeksiyon, V plastidir. Bu tekniklerin tercih edilmesinde en önemli etken doku kalitesi, sarkmanın durumu ve vajina durumudur.

Tekniklerin tercih edilmesinde bu kriterlerin önemi büyüktür. En önemli ve dikkat edilmesi gereken durum klitoris üzerindeki dokunun alınmasıdır. Bu kısımda hangi yöntem uygulanırsa uygulansın oldukça dikkat edilmesi gerekli olup uzman hekimler tarafından işlemlerin yapılması önem taşır.

Labioplasti Ameliyatı Fiyatları 2021

Sarkan dudakların iyileştirilmesi için yapılan operasyonlarda fiyatlar kişilere göre değişkenlik gösterir. Labioplasti ameliyatlarında mutlaka fiyat araştırması yapılması için muayene olunması gereklidir. Muayene sonrasında süreç hakkında bilgi alınması ve hangi yöntemle operasyon yapılacağı netleşeceğinden maliyetler de belirlenmiş olur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir