Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

 1. Anasayfa
 2. »
 3. Yaşam
 4. »
 5. Kızlık Zarı Nedir? Kızlık Zarı Nerede Bulunur?

Kızlık Zarı Nedir? Kızlık Zarı Nerede Bulunur?

haber haber -
25 0

 

 

 

Kızlık zarı bir diğer adı “Hymendir”. Hymen vajinanın 1-2 cm içerisinde yer almaktadır.

 

Kızlık Zarının Yapısı Nasıldır?

Kızlık zarı esnek bir yapıya sahiptir, kılcal damarlar ile kaplı olan bu zar çoğu zaman kanamayabilir.

 

Kızlık Zarı İlk İlişkide Kanar mı?

Kızlık zarı yapısı nedeniyle ilk ilişkide çoğunlukla kanar ama bu durum bazen kızlık zarının yapısından kaynaklı yani esnek olmasından kaynaklı olacaktır ki kanamayabilir de.

Kızlık Zarının Çeşitleri Nelerdir?

 • Kızlık Zarı Hymen Çeşitleri
 • Fimbrial, tüp benzeri kızlık zar
 • Labial, dikey yarıklı kızlık zarı
 • Septalı, bölmeli kızlık zarı
 • Yarı septalı, yarı bölmeli kızlık zarı
 • Kribriform, kalbursu kızlık zarı
 • Kresent, yarım ay kızlık zarı
 • İmperfore, deliksiz kızlık zarı
 • Annüler, halka şeklinde kızlık zarı olmak üzere birden fazla çeşidi bulunmaktadır.

 

Kızlık Zarı Dikim İşlemine Ne Ad Verilir?

Kızlık zarı dikim işlemine Hymenoplasti denir.

 

Kızlık Zarı Dikimi Tek Çeşit Midir?

Kızlık zarı dikimi 2 yöntem ile yapılmaktadır. Kalıcı ve Geçici kızlık zarı;

 • Geçici kızlık zarı adı üzerinde işlem sonrası 7-10 gün içerisinde bir ilişki yaşanmaz ise geri eski haline dönecektir. Bu nedenden dolayı geçici işlem denmektedir. Bu işlemi uygulanmasını isteyen hastanın ilişki tarihinin bilmesi gerekmektedir.
 • Kalıcı kızlık zarı adından da anlaşıldığı üzere ilişki tarihi belli değilse ve belki aylar, yıllar sonra ilişkiye girilecekse yapılmalıdır. Kullanılan materyaller işlemin kalıcı veya geçici olması durumuna göre değişiklik göstermektedir.

 

Kızlık Zarı Dikimi Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

İşlem sonrası hafif bir lekelenmeleriniz, kanamanız vs olabilir bu durum oldukça normaldir. Eğer geçici kızlık zarı onarımı yapıldıysa İlişki gününe kadar havuz, deniz, hamam sauna gibi ortamlardan uzak durmalısınız ve ayakta duş almalısınız. Dikişler kendiliğinden eriyecektir.

Kalıcı Kızlık zarı onarımı işlemi yapıldıysa, İşlemi takip eden 10-15 gün hafif kanamalarınız olabilir. İşlem sonrası yaklaşık Üç hafta deniz, havuz, hamam, sauna gibi enfeksiyona sebep olacak ortamlardan uzak durmalısınız ve ayakta duş almalısınız. Dikişler kendiliğinden eriyecektir.

 Kızlık Zarı Nerede Dikilir?

Kızlık zarı Ankara’da kliniğimizde yapılmaktadır. Kızlık zarı özel muayenehanelerde ve hastanelerde yapılan bir işlemdir ancak her klinik kendi ücret tablosunu kendi belirlemektedir.

 

Kızlık Zarı Dikimi Nasıl Yapılmaktadır?

Kızlık zarı dikimi kliniğimizde sedasyon anestezisi denilen derin uyku hali olan anestezi türü eşliğinde yapılmaktadır. Sedasyon anestezi eşliğinde yapılan bu işlem süresince uyumanızı amaçlamaktadır. İşlem yaklaşık 25-30 dakika sürmesinden dolayı, siz işlem süresince uyuyacaksınız ve hiçbir şey hissetmeyeceksiniz. İşlem sonrası siz kendinize geldiğinizde sizi dinleme odasına alacağız ve 15-20 dakika kadar dinlendireceğiz. Yeteri kadar dinlendikten sonra sizi kaldıracağız ve süreç hakkında detaylı bilgisi size vereceğiz. Mutlaka ve mutlaka dikkat etmeniz gereken tek şey enfeksiyondur. Bunu engellemenin birkaç yolu ise bir müddet ilişkiye girmemek, ayakta duş almak ve size reçete edilen antibiyotiği düzenli olarak kullanmak. Aklınıza takılan en ufak birşey de bizimle iletiime geçebilirsiniz.

 

Kızlık Zarı Dikimi Ücreti Nedir?

Kızlık zari işlemi için kliniğimizin sabit bir ücreti bulunmaktadır.  Muayene, işlem, anestezi ve işlem sonrası geleceğiniz kontrolünüz içinde olacak şekilde, herşey dahil 4000 TL’dir. 3 hafta sonra yapılacak olan kontrolünüzde herhangi bir ücret ödemesi olmayacaktır.  2 yöntem ile yapılan kızlık zarı işlemi için fiyat farkı yoktur. Her iki yöntem içinde fiyatlarımız aynıdır. İşleme gelmeden önce mutlaka randevu almalısınız. Bu işlem için detaylı bilgiye www.drkizlikzari.com ‘dan ulaşabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir