Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Koronavirüs Varlığı Nasıl Anlaşılır?

Koronavirüs Varlığı Nasıl Anlaşılır?

haber haber -
34 0

 

Yaklaşık 2 yıldır ülkemizin de arasında bulunduğu ve tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs, kişilerde semptomlarını göstermeye başladığında yapılan covid testi ile ortaya çıkar. Salgının seyri, teşhisi ve tedavisi için büyük bir önem taşıyan covid testi, son zamanlarda tüm sağlık kuruluşlarında yapılmaya başlanmıştır. Kişilerden alınan örnekler ile vücutta koronavirüs olup olmadığı kolaylıkla tespit edilebiliyor.

Covid Testi (Koronavirüs) Nedir?

Vücut içerisinde bulunan moleküler dokuların kopyalama merkezi işlemi olarak bilinen covid testi, kişilerde genlere bağlı olarak gelişen hastalıkların teşhis ve tedavisinde sıklıkla kullanılan yöntemler arasında yer alır. Bireyin vücudundan alınan DNA örneğine bağlı olarak sonuca ulaşılan bu yöntem, son zamanlarda viral ve bazı enfeksiyonel hastalıkların teşhisinde de tercih ediliyor. Yapılan covid testleri ile kişinin vücudunda virüse ait genetikler tespit ediliyor.

Covid Testi Ne Zaman Yaptırılmalı?

Koronavirüs salgınına dair semptom gösteren kişilerin tamamına covid testi yapılmalıdır. Bu anlamda kişide görülen ateş, halsizlik, geçmeyen öksürük, üşüme, kas ve eklem ağrıları görüldüğünde hiç beklenilmeden covid testine başvurulmalıdır.

Yapılan test sonucuna göre ve hastalığın seyrine göre hekim tarafından buna ek olarak farklı tetkiklerin yapılması da talep edilebilir. Ayrıca koronavirüs salgınına yakalanan birisi ile temas edildiğinde de mutlaka covid testi yaptırılmalıdır.

Covid Testi Nasıl Yapılıyor?

Koronavirüs belirtisi gösteren kişilerin herhangi bir sağlık kuruluşuna başvurmasının ardından hekim tarafından test tanımlaması yapılır. Testin yapılması için kişilerin burun ve boğaz bölgesinden uzun bir çubuk yardımı ile sülüntü alınır.

Alınan sülüntüler incelenmek üzere ilgili laboratuvarlara gönderilir. Covid test sonuçları sağlık kurumlarının yoğunluğuna bağlı olarak 24 saat ile 3 gün içerisinde sonuçlanır. Testlerin analizinde kişinin vücudunda koronavirüs salgınına dair herhangi bir RNA örneği bulunup bulunmadığı araştırılır.

Covid – 19 Testi Pozitif İse Ne Yapılmalı?

Kişilerin test olması ile birlikte koronavirüs salgınından korunma yöntemlerine bağlı olarak kişilere kısa zamanlı karantina uygulaması hayata geçirilir. Test sonucu çıkana kadar test yapılan kişi, izolasyon altına alınır.

Test sonucunun pozitif çıkması durumunda, kişinin bulunduğu yere sağlık ekipleri gönderilerek hastalığın seyrine uygun ilaç tedavisine başlanılır ve izolasyon süresi de uzatılır. Ayrıca pozitifli biri ile temas halinde olan diğer kişilere de test yapılır ve izolasyon süreci başlatılır.

Covid -19 Testi Negatif İse Ne Yapılmalı?

Covid test sonucunun negatif çıkması durumunda, kişide koronavirüs salgınına ait herhangi bir virüsün bulunmadığı ortaya çıkar. Bu anlamda koronavirüs tehlikesini taşımadığını ve hastanın başka bir nedene bağlı olarak rahatsızlandığını anlamak zor değildir. Hekimler tarafından farklı tetkik ve tedavi yöntemlerine başvurulur.

PCR Testi Kaç Günde Çıkar?

Kişilerin vücudunda koronavirüs salgının dair herhangi bir semptomun görülmesi, mutlaka test yaptırması gerektiğini gösterir. Kişiye yapılan pcr testi ortalama 24 saat içerisinde sonuçlanır. Test sonucuna bağlı olarak hastaya uygun tedavi metotları uygulanmaya başlanır.

PCR Kan Testi Nedir?

Covid testleri kişilerin boğaz ve burun bölgesinden alınan sülüntüler alınarak gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra hekimin herhangi bir bulgudan şüphelenmesi, pcr kan testini istemesine neden olabilir. Kişilerden alınan kanlar, özel laboratuvarlarda incelenir. Pcr testi uygulamalarında hekimler tarafından sıklıkla tercih edilen yöntemdir.

PCR Testinin Avantajları Nelerdir?

Hastalıkların teşhis ve tedavisi için önemli bir yere sahip olan pcr testi, diğer tetkik yöntemleri ile karşılaştırıldığında birçok avantajı da beraberinde getirir. Bu anlamda kişiler yapılan pcr testleri kısa süre içerisinde sonuçlanmasının yanı sıra yanılma durumları da oldukça düşük ihtimaldir. Pcr testleri ile vücut içerisinde bulunan tüm hastalıklar kolaylıkla tespit edilebilir.

PCR Testi ile Antikor Testi Arasındaki Fark Nedir?

Kişilerin vücutlarında bulunan vital ya da bakteriye bağlı olarak gelişen hastalıkların teşhisi pcr testleri ile kolaylıkla ortaya çıkarılır. Bunun yanı sıra kişilerin vücutlarında dışarıdan gelen herhangi bir etkiye karşı gelişen değişikliklerin tespitinde ise antikor testleri uygulanır. Hastalıkların teşhis tedavisinde sürekli olarak kullanılan bu yöntem sıklıkla karıştırılır.

Alerji Testi Nedir?

Kişilerde bulunan herhangi bir alerjik hastalığın tanısını koymak, alerjik hastalığın gelişim riskini hesaplamak, hastalığın tedavisine yön vermek, neye bağlı olarak alerjik reaksiyonlara sebep olduğunu tespit etmek için alerji testleri uygulanır. Ayrıca kişide görülen reaksionların alerji testi sonucuna göre aşı tedavisine gerek görülüp görülmediği de belirlenir.

Alerji Testleri Neden Yapılır?

Vücutta ani olarak gelişen değişimler, vücut içerisinde birtakım durumların normal gitmediğini gösterir. Özellikle cilt yüzeyinde belirtiler veren hastalıklar, hekimler tarafından yapılan alerji testi ile ortaya çıkar.

Alerji Testi Ne Zaman Yapılır?

Alerji testi, alerji belirtisi gösterildiğinde ve devamlı koruyucu tedavi gören herkese yaş fark etmeksizin yapılabilir. Bu anlamda kişinin astım, alerjik nezle, egzama, besin alerjisi, arı alerjisi, ilaç alerjisi, lateks alerjisi gibi belirtilerinde mutlaka alerji testi yaptırılır.

Alerji Testi Fiyatları 2021

Alerji testleri geçmiş dönemlerde devlet kurumlarında yapılmış olsa da teknolojinin ile birlikte son zamanlarda hemen hemen tüm sağlık kuruluşlarında yapılabiliyor. Özel sağlık kuruluşları kullandıkları cihaz ve yöntemler nedeni ile farklı tutarlarda fiyat sunabiliyorlar. Bu nedenle alerji testi yaptırılmadan önce fiyat araştırması yapılmasında fayda vardır.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir