Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Miyom Ameliyatı

Miyom Ameliyatı

haber haber -
19 0

 

Miyom ameliyatı cerrahi bir müdahale edilir ve vücuda kese atılarak miyomlara ulaşılır. Ardından rahimde bulunan miyomlar kesilerek bulundukları doku üzerinden ayrılırlar. Miyom ameliyatı açık ve kapalı olmak üzere ikiye ayrılır.

Fakat en yaygın tercih edilen ameliyat türü açık miyom ameliyatıdır. Ameliyat sırasında hasta genel anestezi ile uyutulur ve miyoma ulaşmak için kasık üzerinde denk gelecek şekilde kesiler atılır. Böylece rahim boşluğuna kolayca ulaşılır ve miyom ameliyatı kesici aletler yardımıyla miyomların alınması şeklinde tamamlanır.

Miyom Nedir?

Rahmin kas dokusunda oluşum gösteren karın içi tümörlerine miyom denir

Miyom Ne Sıklıkta Görülür?

Kadınların korkulu rüyası olan miyomlar günümüzde birçok kadında görülür. Yapılan araştırmalar her 4 kadından birinde miyom olduğunu ortaya koymuştur.

Miyom Kimlerde Görülür?

Kadın hastalıklarının başında gelen miyomlar üreme çağındaki bayanlarda görülür. Özellikle 30 yaş üstü bayanlarda daha sık görülür.

Myom (miyom) Nasıl Ve Neden Oluşur?

Miyomlar genetik faktörlerle beraber hormonal bozukluklar sonucu oluşur. Özellikle kadınlarda görülen progesteron ve östrojen hormonları miyomu tetikler.

Miyomların Özellikleri

Miyomlar iyi huylu tümörler olarak adlandırılır. Bunun yanında miyomlar uzun süreli adet kanamalarına neden olurlar. Ayrıca tedavi edilemeyen minyonlar kısırlığa neden olur.

Miyom Tedavi Fiyatları

Miyomlar iki farklı şekilde tedavi edilir. İlaçla tedavi ve miyom ameliyatı uygulanan tedavi yöntemleridir. Bu nedenle miyom tedavi fiyatları değişkenlik gösterir.

HPV Nedir?

HPV bir virüs türüdür. Daha çok genital bölgede meydana gelir ve bulaşıcı bir hastalıktır. Belirtilerin görülmesi halinde HPV tedavisi hemen başlamalıdır.

HPV Nasıl Bulaşır?

Genital bölgede görülen HPV virüsü kadın ve erkeklerin yaşadığı bir enfeksiyondur. Bu nedenle cinsel yolla bulaşır. HPV tedavisi yapılmadığı takdirde korunmasız bir şekilde girilen cinsel ilişkilerde hızlıca bulaşır.

HPV Belirtileri Nelerdir?

Kuluçka döneminin ardından genital bölgede ve anüste görülen siğiller çoğu zaman belirti vermeden çoğalmaya başlar. Virüs yapıldıktan 2 ay sonra küçük siğiller halinde kendini gösterir.

HPV Nasıl Kanser Yapar?

 

Kanser riskinin ortaya çıkmaması için HPV tedavisi yapılması gerekir. Özellikle erkeklerde penis kanserine neden olur.

Endometriozis (çikolata kisti) Tedavisi Nedir?

Öncelikle ultrasonla tanılanması gerekir sonra endometriozis tedavisi başlanması gerekebilir. Ardından ilaç tedavisi ya da endometriozis ameliyatı uygun görülür.

Endometriozis Ameliyatı Ne Zaman Önerilir?

Çikolata kisti ameliyatı rahimde yayılmış ve çap olarak da büyümüş kistler için önerilir.

Endometriozis Belirtileri Nelerdir?

Rahim içi duvarına yerleşen çikolata kistleri bazı belirtiler verirler. En yaygın görülen belirtiler içerisinde adet kanamasının uzun ve yoğun görülmesidir. Cinsel ilişki sırasında ve idrara çıkarken ağrı yaşanması da çikolata kisti varlığının belirtisidir. Karında meydana gelen şişkinlikler ve karın altında görülen ağrılarda görülen belirtiler içerisindedir.

Endometriozis Nasıl Teşhis Edilir Ve Ameliyatı Nasıl Yapılır?

Endometriozis jinekolojik muayene sırasında kadın doğum uzmanları tarafından teşhis edilir. Endometriozis ameliyatı yani laparoskopi göbek deliğinden girilerek yapılır. Göbek deliğinden girilen kamera eşliğinde rahim içerisine ulaşılır ve burada yayılan çift var cerrahi bir müdahale ile alınır.

Endometriozis Gebeliği Engeller mi?

Zamanında tespit edilemeyen ve endometriozis tedavisi uygulanmayan çikolata kistleri gebeliği engeller.

Endometriozisde Rahim Alınır mı?

Yoğun pelvik ağrısı yaşayan ve kanser riski taşıyan hastaların rahmi çikolata kisti tedavisinde alınır. Bu hastalar genellikle yaşı ilerlemiş kişilerdir. Ayrıca çocuğu olup çocuk sahibi olmayı istemeyen hastalardır.

Endometriozis Ameliyatı Riskleri Nelerdir?

Rahimde görülen hastalıklardan biri de çikolata kestidir. Bu kistler endometriozis ameliyatı ile alınırlar. Uzman doktorlar tarafından gerçekleşen endometriozis tedavisi sonuç vermez ise ameliyata ihtiyaç duyulabilir. Fakat risk barındırmayan ameliyatlardan biridir.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir