Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Omicron semptomları kadın ve erkeklerde farklı gelişiyor

Omicron semptomları kadın ve erkeklerde farklı gelişiyor

admin admin -
43 0

Resmi verilere göre dünya çapında 6 milyondan fazla insanın ölümüne sebep olan koronavirüs, son dönemde başta Türkiye olmak üzere birçok ülkede önlemlerin gevşetilmesiyle etkisini yeniden göstermeye başladı.

ABD merkezli sağlık sitesi Web MD’nin yayımladığı yeni bir araştırmaya göre, Omicron semptomları erkekler ve kadınlar arasında farklılık gösteriyor.

Genel olarak, Omicron varyantına yakalanan kişilerin daha hafif reaksiyonlar göstererek hastalığı atlattığı vurgulanırken, birçok hasta bunların Alfa, Beta ve Delta varyantlarından farklı olduğunu fark etti.

Uzmanlar, Omicron’un beş belirgin belirtisini boğazda kaşıntı, kuru öksürük, aşırı yorgunluk, hafif kas ağrıları ve gece terlemeleri olarak açıkladı.

Bulaşıcı hastalık uzmanı Dr Sachin Nagrani araştırma ile ilgili yaptığı açıklamada “Akut bir semptom olarak, yorgunluk corona virüsü enfeksiyonunun erken bir belirtisi olabilirken, kolayca başka nedenlere de bağlı olabilir” dedi. Nagrani, kadın ve erkeklerin aynı belirtilerden şikayetçi olmadıklarını sözlerine ekledi.

Nagrani ayrıca, “Birçok Covid-19 vakasında hiçbir semptoma rastlanmadığını ve bu durumun, virüsün kolay yayılmasını sağladığını hatırlamak da önemlidir” dedi.

İngiliz tıp dergisi Lancet’te yayımlanan araştırmaya göre, Covid-19 vaka ölüm oranları erkekler arasında kadınlardan daha yüksek iken, Hindistan gibi birkaç ülkede kadınlarda ölüm oranı daha yüksek olarak açıklandı.

Öte yandan, Covid-19’un Delta ve Omicron genlerini içeren ve “Deltacron” adı verilen yeni varyantı Avrupa başta olmak üzere tüm dünyada etkisini göstermeye başlamasının ardından uzmanlar uyarılarda bulundu.

Deltacron’un bugüne kadar, İngiltere, Fransa, Danimarka, İsrail ve Hollanda’da görüldüğü belirtildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir