Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Organik Gıda Nedir?

Organik Gıda Nedir?

haber haber -
38 0

 

 

Dünyada hızla artan insan nüfusunun beslenme ihtiyaçlarının karşılanabilmesi adına, gıda üretiminde farklı yöntemler benimsenmeye başlanmıştır. Gen mühendisliği ile genetiği değiştirilen ürünler, tarım kimyasalları, kimyasal gübreler ve ilaçlar gibi uygulamalar bu dönemde öne çıkmaya başlamıştır. İnsan sağlığı üzerinde hem kısa vadede hem de uzun vadede olumsuz etkiler yaratan bu gıdalar, organik gıda ihtiyacının da artmasına neden olmuştur. Özellikle sağlıklı ve doğal yaşama önem veren bireyler açısından organik gıdalara bu dönemde daha fazla önem atfedilmektedir.

 

Organik gıda; üretiminde herhangi bir şekilde kimyasalların kullanılmadığı, farklı gen mühendisliği yöntemleri ile genetiklerinin değiştirilmediği, toprağa ve ürünlere yapışarak insan sağlığını tehdit eden tarım kimyasallarının ve ilaçlarının kullanılmadığı ürünleri ifade etmektedir. İnsanların doğal yaşama ve organik dünyaya dönme istekleri, organik gıdaların giderek daha popüler hale gelmesini sağlamaktadır.

 

Organik Gıda Tüketiminin Yararları

 

Tamamen doğal süreçlerden geçilerek üretilen gıdaları tüketmenin sağlamış olduğu pek çok yarar mevcuttur. Bunlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Yüksek Besin Değeri: Organik olmayan gıda maddeleri beslemeyi değil, doyurmayı hedeflemektedir. Bu yüzden de besin değerleri oldukça düşüktür. Sebze ve meyveler başta olmak üzere, organik olarak üretilen gıda maddeleri daha yüksek besin değeri taşımaktadır.
  • Daha Lezzetli Besinler: İnsanlar arasında son yıllarda meyve ve sebzelerde eski tat ile kokunun kalmadığına dair şikayetler yaygınlaşmaktadır. Esasında bunun temelinde, tüketilen gıdaların organik olmaması yatmaktadır. Organik gıda mahsulleri daha lezzetli ve iştah açıcı derecede iyi kokuludur.
  • Daha Az Kilo: Genetiği değiştirilerek üretilen gıda maddeleri, insanlarda obezite sorununun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Vücudun kolay sindiremediği maddeleri barındıran bu gıda maddelerinin aksine organik gıdalar daha az kilo alınması ayrıcalığına sahiptir. Bu bağlamda organik gıdaların obezite ile mücadelede önemli bir yeri olduğunu söylemek mümkündür.
  • Daha Temiz Çevre: Organik olmayan gıdalar yalnızca onları tüketen insanlara değil, çevreye de büyük zararlar vermektedir. Her yıl toprağa salına kimyasal gübreler ile tarım ilaçları toprağın doğal yapısının bozulmasına ve yer altı sularının kirlenmesine neden olmaktadır. Organik gıdalar ise doğa ile tamamen barışık ve ona herhangi bir zarar vermeden üretilen ürünlerdir.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir