Sağlık Üssü
Güncel Sağlık Haberleri

Panik Atak Ve Sebepleri

Panik Atak Ve Sebepleri

Genetik özelliklerin öne çıktığı panik atakta sosyal nedenler de sebeptir. Gergin bir yaşantıya sahip olan kişilerde görülme olasılığı oldukça fazladır. Eğitim, iş, ekonomi ve sağlık açısından karşılaşılan olumsuz durumlar insan ruh sağlığını olumsuz etkiler. Hırsızlık, gasp, cinayet ve soygun gibi hadiselerin artması insanlarda kaygı bozukluğunun ve dolayısıyla panik atak hastalığının oluşumunda etkilidir.

Panik Atak Ve Belirtileri

Her panikleyen kişi panik atak olmayabilir ve kişinin panik atak olup olmadığını anlamak için bazı belirtilerin göz önüne alınması gerekir. Bu belirtiler var ise büyük ihtimalle kişi panik ataktır. Panik atak olanlarda görülen belirtiler şu şekildedir:

1-    Birden bire WC ihtiyacının belirmesi, ateşlenme ve baş dönmesi.

2-    Bayılma, boğulacak gibi olma, dehşet ve korku hissi belli başlı belirtilerdir. Ruhsal daralma psikolojik anlamda kişide meydana gelen aşırı kaygı nedeni ile ortaya çıkmaktadır.

3-    Göğüs ağrısı, ağzın kuruması, göğüs ağrısı, kalbin hızlı atması ve mide bulantısı gibi belirtiler de görülmektedir.

4-    Karıncalanma, üşüme, vücutta uyuşma, terleme ve vücudun her hangi bir kısmının kopuk olduğunu zannetme gibi durumlar panik atak belirtileri arasındadır.

Belirtilerden en az dört tanesi var ise panik atak, dörtten az var ise ‘kısıtlı panik atak’ teşhisi konur. Panik durumunun uzaması da hastalığın ilerlediğini gösterir.

https://www.cliniq.com.tr/van-psikolog

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

betturkeygiris.org- tipobet365 1xbet