Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Rahim Filmi Neden Önemlidir?

Rahim Filmi Neden Önemlidir?

haber haber -
8 0

 

Rahim filmi birçok kadın hastalığını tanılamak amacıyla istenir. Rahim boşluğunun detaylı bir şekilde görüntülendiği rahim filmi sayesinde tüplerle ilgili tıkanıklık ve darlık teşhis edilmeye çalışılır. Teknolojik alanda kullanılan en önemli cihazlar yardımı ile rahim filmi kısa sürede ağrısız ve acısız bir şekilde tamamlanır.

Rahim filmi kısırlık, miyom, kanser, kapalı kanal, kalıtsal kaynaklı sorunlar gibi hastalıkların daha net bir şekilde belirlenmesi amacıyla çektirilir. Özellikle tüplerdeki kapalılık kadınların gebe kalma ihtimalini ortadan kaldırdığı için erken dönemde belirlenip uygun tedavi yöntemleri ile düzeltilmesi gerekir. Dolayısı ile rahim filmi birçok açıdan önemli bir radyolojik görüntüdür.

Rahim Filmi Nedir?

Teknolojinin geldiği son nokta olarak görülen görüntüleme cihazları sayesinde günümüzde pek çok hastalık erken dönemde teşhis edilir. Kadın hastalıkları için önemli bir faktör olan bu görüntüleme cihazları sayesinde rahim boşluğu detaylı bir şekilde görüntülenir. Rahimde bulunan boşluğun ve tüplerin detaylı görüntülenmesi için kullanılan bir yöntemdir.

Rahim Filmi Nasıl Yapılır?

Rahim filmi hastanın ağrı eşiği doğrultusunda anestezili ya da anestezisiz yapılır. Öncelikle Hastanın rahim içerisine kontrat adı verilen sıvı madde basınçlı bir şekilde gönderilir. Gönderilen bu basınç sayesinde tüpler üzerinde bulunan tıkanıklıklar temizlenir. 15-20 dakika içerisinde istenilen tüm görüntüler alınır ve işlem tamamlanır.

Rahim Filmi Kimlere Uygulanır?

Rahim filmi hamile kalmayı isteyen bayanlardan, tekrarlayan düşüklerde ve tüp bebek tedavisi öncesinde istenir. Ayrıca rahim filmi kürtaj sonrasında rahmin genel durumunu incelemek amacıyla da istenir.

Hsg Filmi Avantajları Nelerdir?

Çocuk sahibi olmayı isteyen anne adaylarından istenilen HSG filmi rahmin yapısı ve işlevleri hakkında bilgi verdiği için büyük bir avantaj sağlar. Çünkü rahimde doğuştan yapısal bozukluklar olabileceği gibi sonradan meydana gelen miyom ve kistlerde gebeliği engeller. Bu doğrultuda çekilen rahim filmi ile rahim hakkında detaylı bilgi sahibi olunur. Rahim filmi kanser gibi ciddi hastalıkların tanılanmasında oldukça önemlidir.

Hsg filmi çekilirken rahim içerisine gönderilen sıvı tıkalı kanalların açılmasında ve üzerindeki yapışıklıkların giderilmesinde etkili rol oynar. Aşılama ve tüp bebek tedavilerinde %100 başarıya ulaşmak için rahim filmi çekilerek incelenir. Dolayısıyla rahim filmi kadınların yaşam kalitesini arttıran önemli bir tetkiktir

Hsg Filmi Neden İstenir?

Kadın rahminde var olan sorunları önceden görmek ve doğru tedavi yöntemleri uygulamak amacıyla Hsg filmi olmazsa olmaz bir detaydır. Bu nedenle kısırlık, tıkalı tüp ve kanal tedavisinde, rahim içi hastalıklarını belirlemek ve tüp bebek başarısını artırmak için rahim filmi istenir.

Ultrason Nedir ve Neden Çekilir?

Yüksek ses dalgalarının kullanıldığı ultrason cihazları ile pek çok tanılama ve tetkik yapılır. Vücudun herhangi bir bölgesinden detaylı bir şekilde görüntü almak amacıyla ultrason cihazları kullanılır. Teknolojinin ilerlediği günümüzde büyük ivme kazanan ultrason cihazları artık istenilen 3 ve 4 boyutlu görüntüleri sunmaktadır. Böylece hayati öneme sahip organlar daha detaylı bir şekilde değerlendirilir ve en doğru tedavi yöntemleri ile hastanın sağlıklı bir hayat sürmesine yardımcı olunur. Detaylı ultrason fiyatları işlemin gerçekleşeceği bölge sayısına göre belirlenir.

Ultrason Kullanım Alanları Nelerdir?

Ultrason cihazlarının kullanım alanı oldukça çeşitlilik gösterir. Vücudun içini ve organların yapısını detaylı bir şekilde görmek mümkündür. Bunun dışında idrar kesesi, meme ultrasonu, vajinal ultrason gibi alanlarda bulunur. Detaylı ultrason fiyatları kullanım alanına göre değişebilir.

Ultrason Fiyatları

Ultrason hastalıkların tanılanmasında ve hastalığın vücuda bıraktığı hasarın takibinde kullanılır. Detaylı ultrason fiyatları devlet hastanesi ve özel kliniklerde farklılık gösterir. Devlet hastanelerinde ücretsiz çekilirken özel hastanelerin kendi fiyat politikalarına göre fiyatlandırma yapılır.

 

 

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir