Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Sigara Tiryakiliği

Sigara Tiryakiliği

haber haber -
39 0

Sigara Tiryakiliği

Sigara Tiryakiliği, yüzyılımızın en korkutucu olayıdır. Alkolün gevşetici özelliğinden faydalanan insan, günde birkaç sigara içmekle zarar görmez. Şüphesiz hayatta her yaptığımız işin bazı tehlikeleri vardır. Araba sürerken, yüzerken, futbol oynarken, uçakta uçarken ve hatta caddenin bir tarafından öbür tarafına geçerken bile tehlike vardır. Hastayı iyi edeceğim derken bile bir penisilin zerkinin bile insanı öldürdüğü çok kere görülmüştür. Fakat bütün bu işleri yaparken bunların tehlikelerini düşünmeyiz.

Sigara Tiryakiliği
Sigara Tiryakiliği

Sigara tiryakisi olan insanlar şu soruyu sorabiliyorlar. Acaba sigaranın faydası nedir? Genel cevap, zevkten başka bir şey değildir. Sigara hoşunuza gidiyor; çünkü, sizi gevşetiyor, stresleri yani sıkıntılarınızı azaltıyor. Fakat bu gevşetici özelliği, alkolde olduğu gibi, yatıştırmaktan çok ruhidir. Her ne olursa olsun tıp otoritelerine göre, insanlar arttıkça sigara tiryakileri de buna paralel olarak artmaktadır. Sigarayı önce arkadaş zorlamasıyla içer ve sonra da buna alışır gideriz. Kadınlar da sigaraya alışıyorlar. İçkili yerler onlara kapalı olduğu için onlar da bu yasak meyveden paylarına düşeni almak istiyorlar.

Sigara Tiryakiliği

Sigara, pipo ve puro içenler arasında, içki kullanmadıkları ve içkiden bir zevk almadıkları için sigaraya alıştıklarını söyleyenler vardır. Yemekten önce içilen bir kadeh içkinin zararı yoktur ama bu, sigara ile birleştirilirse muhakkak ki tehlike baş gösterir. Sigara, ruhi sıkıntıları bir tarafa atmak bakımından belki hoşumuza gider. Alkol, insanda çöküntü yapar. Sigara ise, uyarıcıdır. Bu etkisi yüzünden sinirli insanların sigara içmesi hiç doğru değildir. İki sigara bir adrenalin enjeksiyonunun yaptığı etkiyi yapar. Yani cilt hararetinde, tansiyonda ve kan şekerinde değişiklikler görülür.

Akciğer Kanseri ve Sigara

İlk defa ünlü Hammond Horn, sigaranın akciğer, kalp ve kan sistemi üzerine etki yaptığını söylemiştir. Son zamanlardaki araştırmalar, sigara içmekle akciğer kanseri arasında sıkı bir bağlantı olduğunu ispat etmiştir. Yine bu araştırmalar göstermiştir ki akciğer kanserine yakalananların pek çoğu, çok sigara içenlerdir. Diğer taraftan, sigara içmeyenlerde, akciğer kanseri nadir görülmektedir.

İçilen sigarada, kansere sebebiyet veren maddeler vardır. İşte bu maddeler akciğer örgüsüyle temas ettiği yerde kanser meydana gelir görüşü vardır. Sigara, akciğer kanserinin sorumlusudur. Yalnız şunu da hatırda tutmak gerekir ki bütün sigara içenler akciğer kanserinden ölmeyecekleri gibi, bütün akciğer kanserinden ölenler de sigara içenler değildir. Eğer sigara içmek gerçekten akciğer kanserinin nedeni olsaydı, hemen herkes sigara içtiği için şehirlerimizde kimse kalmazdı. Şunu da hatırlamalıdır ki akciğer ve diğer kanserler 50 ve 70 yaşları arasında görülür. Eğer fazla sigara içiyorsanız, gerçekte ondan zevk almıyor ve sağlığınıza karşı düşmanlık yapıyorsunuz.

Sigara ve kalp Hastalığı

Sigaranın kalp hastalığı yaptığına dair müspet bir işaret yoktur. Sigara içmekle akciğer kanseri arasında ne kadar münasebet varsa, sigara içmekle kalp hastalığı arasında o kadar münasebet vardır. 800 sigara tiryakisi ile sigara içmeyenler arasında yapılan incelemelerde, sigara içenlerde elektrokardiyogram bozuklukları sigara içmeyenlere göre bir buçuk misli daha fazla görülmüştür. Fakat bu anormal görülen elektro bozukluklarının hiçbiri ciddi değildir. Yani hareketle kalp nahiyesinde ağrı veya bir sıkıntı hissedilmemiş olaylardır.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir