Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Şişmanlık

Şişmanlık

haber haber -
37 0

Şişmanlık

Şişmanlık, birçoklarımızın önemli problemlerinden biri olmuştur. Bazı doktorlar hastasının çok yemesi kadar, yağlanmaları ve şişmanlamalarından endişe duyar. Şişmanlamakla çok yaşamak birbiriyle bağdaşamaz. Çünkü şişmanlık sağlığın düşmanıdır. Şişmanlar arasında ölüm, zayıflardan yüzde yirmi fazladır. Ölüm nedenleri listesine bakacak olursanız, şişmanlık diye bir şey göremezsiniz, fakat şişmanlığın doğrudan doğruya veya yarattığı bir hastalıkla ölüme götürdüğü bir gerçektir. Kalp ve böbrek hastalığı ve beyin damarları afetleri hep şişmanlarda olur ve kilosu normal insanlara göre bunlarda bu hastalıklar %25 nispetinde fazladır.

On şişmandan dokuzu fazla yemekten şişmanlamıştır ve pek az olarak da bazı organik hastalıklar şişmanlık yapar. Eğer şişmansanız hayatı seviniz, uzun ve sıhhatli bir hayat isteyiniz.

 Şişmanlıkla Nasıl Savaşılır?

Eski bir komedide seyircileri güldürmek için şişmanlıkla nasıl savaşılırın sırrı olarak çok patates yemek ve sonra da kendini fena bir duruma sokmak gerekir diye bir formül verilmişti. Gerçekten insanlar kendilerini öldürmek için yemekler arasında bir şeyler veya kutular dolusu şeker ve lokum yerlerse şişmanlığın önü alınamaz. İnsanları kısa zamanda zayıflatacak bir perhiz yoktur. Bazıları yalnız et gibi proteinli besinler alınmasını tavsiye ederler. Bazıları ise sihirli birtakım içkiler içerler.

Vücuttan hiçbir zaman proteinli besinleri, vitamin ve madenleri eksik etmemek şartıyla şişmanlıkla nasıl savaşılırın asıl formülü, az yemektir.

Şişmanların kilo vermeleri için akılda tutacakları asıl kaide şudur; Yemek alışkanlığı kadar davranışlarda değişecek. Şişmanlık nasıl fazla besinden olmuşsa kilo verme de bunun aksini yapmakla mümkün olacaktır. Bir kere sıhhatli kalabilmek için normal kiloda kalmaya bakmalısınız. Şişmanlıkla savaşı kalori hesabıyla yapmamamız yararımıza olacaktır. Örneğin aynı yaşta ve aynı ağırlıkta olan elli adam alalım ve bunlar aynı işi yapmış olsunlar. Biz bunlara her gün hesaplı olarak aynı kalorili yemeği verecek olursak, bazılarının kilo aldıklarını, bazılarının verdiklerini ve bazılarının da hiç değişmediklerini göreceğiz.

Şişmanlık

Bunun nedeni şudur; Besinlerin emilme sindirilme ve vücut fabrikasına mal edilmeleri herkeste bir değildir. Onun için standart kalorili bir yemek düzenlenemez. Yediğimiz besinler şahsa göre değiştiğinden kalori cetvellerine göre besin almak doğru değildir. En iyi yol gösterici baskül olacak ve tartınıza göre yiyeceksiniz. Eğer ağırlığınız düşüyorsa, haftada yarım kilo veya ayda iki buçuk kilo zayıflıyorsanız çok iyi zayıflıyorsunuz demektir. Eğer kilonuz değişmiyor veya kilo alıyorsanız, yemek porsiyonlarını azaltınız. Birdenbire zayıflamaya kalkmayınız. Azar azar zayıflamak, en iyisidir. Normal porsiyonların üstünde bir yemek yemeyin ve baskülde ağırlığınız düşmeye başlayıncaya kadar da porsiyonlarınızı azaltın.

Kızarmış yemeklerden sakınmak iyi bir şeydir.

Tereyağını, Yağlı etleri, şekeri bol tatlıları, kaymaklı tatlı ve pastaları yemekten sakınınız.

Haftada yarım kilo zayıflamak yeterlidir. Eğer insan çabuk zayıflarsa yeniden kilo alır ve bu durum cesareti kırar. Kilo kaybı birdenbire olursa hem insana bir yorgunluk gelir, sonunda mikrobik hastalıklara yakalanmak kolay olur. Bütün bunlara dikkat ettikten sonra zayıflamıyorsanız ve kilonuz %25 fazla ise doktorunuza görünmelisiniz. O size bazı ilaçları tavsiye edebileceği gibi, sizi daimî olarak nezareti altında bulundurur.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir