Sağlık Üssü
Güncel Sağlık Haberleri

Stent nedir?

Stent nedir?

Stent nedir sorusu sağlık alanında merak edilen konulardan birisidir. Stent tıbbi alanda sıklıkla kullanılan, genellikle daralmış veya tıkanmış damarların açılmasında kullanılan küçük metal veya plastik tüpçüklerdir. Kalp, beyin, böbrek gibi vital organlardaki damarlar zamanla plak birikmesi veya hastalıklar nedeniyle daralabilir veya tıkanabilir. Stentler, bu daralmış bölgeleri açarak kan akışını düzenler ve dokuların oksijen ve besin ihtiyacını karşılar. Modern tıbbın en büyük başarılarından biri olan stentler, birçok hastalığın tedavisinde yaşam kurtarıcı rol oynamaktadır.

Stent nasıl takılır?

Stent nasıl takılır diye merak ediyorsanız takılma işlemi, uzman bir doktor tarafından gerçekleştirilir ve genellikle minimal invaziv bir yöntemle yapılır. Hastanın genel anestezi altında olmasına gerek yoktur. İşlem sırasında, hastanın kasığına veya koluna ince bir kateter yerleştirilir ve bu kateter üzerinden stent, daralmış bölgeye taşınır. Stent, damarın içinde genişleyerek tıkanıklığı açar ve yerine sabitlenir. İşlem sonrasında hastalar genellikle hızlı bir iyileşme süreci geçirir ve hastanede kısa bir süre kalırlar.

Stentler, modern tıbbın en önemli buluşlarından biri olarak hayatımıza girmiştir. Kalp, beyin, böbrek ve birçok vital organın damarlarının açılmasında kullanılan stentler, pek çok hastalığın tedavisinde büyük başarı sağlamaktadır. Prof. Dr. Şükrü Akyüz gibi uzmanların önderliğinde yapılan bu önemli işlem, hastaların yaşam kalitesini artırmakta ve hayat kurtarmaktadır. Eğer siz de stent hakkında daha fazla bilgi edinmek veya Prof. Dr. Şükrü Akyüz’ün uzmanlığından yararlanmak isterseniz web adresini ziyaret edebilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

betturkeygiris.org- tipobet365 1xbet