Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Su Kahve ve Çay

Su Kahve ve Çay

haber haber -
24 0

Su Kahve ve Çay

onun

Birçok insanlar, suyun diğer besinlerinin yanında yaşam için çok önemli bir yeri olduğunu unuturlar ve suyu önemsemezler. Oysaki su, bütün besinlerin en başta gelenidir. Bu önemli besini kolayca elde edemeseydik, diğer ilaçlar gibi bununda hapları yapılır, su hapları diye piyasaya sürülürdü.

İnsanlar besin almadan günlerce haftalarca yaşayabilir. Fakat susuz yaşayamayız. Vücudun her hücresinin suya ihtiyacı olduğu gibi, sindirim olayı bile su ile mümkündür. Yediğimiz besinler önce su ile karışır. Sonra emilerek vücudun muhteşem kimya fabrikasına girer. Nihayet zehirli artıklar su aracılığıyla böbrekler yolundan dışarı atılır. Yemekte herkes besinlerin büyük bir kısmı su olduğu için yeteri kadar su alır. Bazı meyve ve sebzelerin %90′ ı sudur. Fakat insanın her gün en azından altı bardak su içmesi gerekir. Bu altı bardak suyu içme suyu yerine kahve, çay, süt ve şerbetler alınabilir. Çok su içmekten sakınmayınız. Yalnız yatma zamanına doğru su içmek, gece sık sık idrara kalkmak ve uykuyu kaçırmak tehlikesi olduğundan doğru değildir.

Eğer çeşme suyunun tadını sevmiyorsanız maden sularından içebilirsiniz. Maden suyunda nesium, kükürt ve demir vardır. Yemeklerde veya yemekten sonra yeteri miktarda maden suyu içmekten zevk alıyorsanız, bu zevkten kendinizi mahrum etmeyiniz.

Su Kahve ve Çay

Kahve ve Çay

Kahve ve çay gibi sinir sistemini uyarıcı maddeyi içine alır. Buna caffein adı verilir. Kahve ve çay, insana gerek ruhen ve gerekse bedenen daha çetin çalışmaya sevk eder. Bir fincan kahve veya bir bardak çay herkese zararsızdır. Fakat fazla caffeine almaktan çekinmeli ve bunların fazlasını doktora sormadan içmemelidir. O halde ne kadar kahve veya çay içmeliyiz? Bu keyfinize kalmış bir şeydir. Eğer günde üç fincan kahve ve çay alışmışsanız, bu uykunuza da bir etki yapmıyorsa içebilirsiniz. Her insanın caffeine dayanması bir değildir.

Sinirli bir adam uyku uyuyamadığı için ve nabzının hızlı atmasından dolayı doktora gider. Yapılan muayenede herhangi bir rahatsızlık bulunamaz. Yalnız hikayesinde günde on fincan kahve içtiği anlaşılmıştır. Bu kadar kahve bir insanın dayanabileceği miktardan fazlaydı. Bu adamcağıza kahve yerine meyve yemesini veya ıhlamur içmesi tavsiye edildi. Kısa zamanda sinirliliği, el titremeleri geçtiğini ve gece uykusuzluğunun da düzeldiğini söylemiştir. Şöyle bir deneme yapabilirsiniz: içtiğiniz kahve veya çayı azaltın veya tamamen kesin. Eğer kendinizi daha iyi hissederseniz, bunlardan çok içtiğiniz anlaşılır.

Su Kahve ve Çay

Orta ve ileri yaşlardaki insanların en çok şikâyet ettikleri uykusuzluktur. Uzmanlar günde bir veya iki fincandan fazla kahve veya çay içilmesini doğru bulmazlar. Hele bunların akşamları içilmesini hiç istemezler. Uykuya dalmakta bir zorluğunuz varsa, öğleden sonraları kahve veya çay içmeyi hiç aklınızdan geçirmeyiniz. Eğer bunları tamamen keser atarsanız, daha iyi bir uykuya dalarsınız. Uyku bir fincan kahve veya çaydan çok daha değerlidir.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir