Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Testler Hakkında Genel Bilgiler

Testler Hakkında Genel Bilgiler

haber haber -
56 0

 

CYBH testi bir kişiye cinsel yolla hastalık bulaşıp bulaşmadığını öğrenmek maksadıyla yapılan bir testtir. Bu testlerin tamamına cybh testi ismi verilir. Hem kadınlar hem de erkekler için yapılan testlerdir. Cinsel hastalıklar bazen herhangi bir belirti vermez. CYBH testi yaptırarak, herhangi bir sorun olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

CYBH Testi Nedir?

CYBH testi ile aynı anda 10 tane cinsel yolla bulaşan hastalığın tespiti yapılabilir. Moleküler yöntemlerden biridir. Cinsel hastalıkların başlıca sebebi, virüs, bakteri ve mikroplardır. Bu hastalıklar vücuda yayıldığı zaman, çok fazla sıkıntıya sebep olabilir. Bu yüzden mutlaka CYBH testleri yapılması tavsiye edilir.

CYBH Testi Nasıl Uygulanır?

CYBH testleri genel olarak genital bölgelerden akıntı alınması ile yapılır. Bir pamuklu çubuk ile örneği alınır. Alınan örnek üzerinde araştırma yapılır. Akıntı da herhangi bir mikrop ya da bakteri olup olmadığına bakılır. Özellikle daha önceden cinsel hastalık bulaşmış olan kişiler, mutlaka 6 ay da bir CYBH testi yaptırıp, kontrol ettirmelidir.

Hangi Cyhb Testlerini Yaptırmalıyım?

CYBH testi en fazla görülen cinsel hastalıkların teşhisi için yapılır. Özellikle hiv virüsü, hepatit hastalıklar, bel soğukluğu ya da uureplasma testleri mutlaka yapılmalıdır.

En Çok Yapılan CYBH Testleri Nelerdir?

CYBH testleri birçok cinsel hastalığı tespit eder. En çok cinsel yolla bulaşan hastalıklardan biri klamidya olarak bilinir. En çok yapılan testlerden biridir. AIDS gibi hastalık testleri de çok yapılır. Bu hastalıklar genel olarak bir belirti vermez. Kadınlarda daha çok akıntı, kasık ağrısı, sistit olurken, erkeklerde ise idrar yollarında yanma, iltihaplar şeklinde görülebilir.

Babalık Testi Nasıl Yapılmaktadır?

Babalık testi kan örneği ile yapılır. Baba ve çocuklarının kan örnekleri incelenerek, DNA sonucu çıkarılır. Bunun dışında, ağız mukozasından örnek alınarak da yapılabilir. Özel genetik de yapılan bir işlemdir. Kişinin bilgilenmesi amacıyla yapılır. Mahkeme de delil olarak kullanılan bir test değildir.

Babalık Testinin Güvenilirliği Nedir?

Babalık testi güvenilir mi sorusu çok fazla sorulur. Kesinlikle güvenilirdir. Genetik merkezlerinin özel laboratuvarların da yapılır. Alınan örnekler ile bir analiz yapılır. Genel olarak %100’ e yakın bir sonuç verir. Babalık testi şüphesi olanları aydınlatacak bir testtir.

Babalık Testi Nerede Yapılır?

Öncelikli olarak adli tıp kurumunda yapılır. Bunun haricinde Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsat almış olan genetik laboratuvarlar da yapılır. Babalık testi kısa bir süre de sonuç veren bir testtir.

Alerji Testi Nedir?

Bir kişinin vücudunun herhangi bir maddeye karşı bir tepkisinin olup olmadığına bakar. Alerji testi en çok yapılan test türlerinden biridir. Birçok alerji çeşidi vardır. Kişinin neye alerji olduğunu tahmin etmesi biraz zordur. Bu test ile hangi maddeye karşı alerji olduğu, net olarak bulunur.

Alerji Testi Nasıl Yapılır?

Alerji testi yapılışı biraz farklıdır. Kişinin derisine çizikler atılarak yapılır. Yâda aynı anda birçok iğne batırılarak, neye tepki verildiğine bakılır. Bir süre sonra alerji varsa, bölgede kızarma görülür.

Alerji Çeşitleri Nelerdir?

Alerji testlerinin birçok çeşidi vardır. En çok yapılan alerji testi olarak; toz, polen, evcil hayvan, böcek, göz, lateks ve besin alerjisi, en çok görülen alerji türleridir.

Alerji Testi Aç Karnına mı Yapılır? Tok Karnına mı Yapılır?

Alerji testinin uygulama yöntemine göre, aç ya da tok karnına yapılacağına, hekim karar verir.

İlaç Alerji Testi Nasıl Yapılır?

İlaç alerji testi kola bir ilaç damlatılarak yapılan bir testtir. Derinin vereceği reaksiyona bakılır. İlaç damlatılan yer de eğer şişme ve kızarıklık varsa, o ilaca karşı alerji olduğu anlaşılır. Alerji testi yaptırmak bu açıdan hayati önem taşır.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir