Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

Tüp Mide Ameliyatı Nedir?

haber haber -
11 0

Genel olarak tüp mide ameliyatı, kilo vermekte zorlanan ve obezite sorunu yaşayan kişilerin en çok tercih ettiği işlemlerden biridir.

Obezite sorunu yaşayan bireylere en çok yapılan işlemlere tüp mide ameliyatı örnek olarak gösterilebilir.

Tüp Mide Ameliyatı Kimlere Uygulanır?

Obezite cerrahisi tarafından kabul edilmek ve tüp mide ameliyatı olabilmek için vücut kitle endeksi değerinizin 40+ olması gerekir.

En Sık Hangi Mide Küçültme Ameliyatı Yapılıyor?

Obezite sorunu yaşayan kişilere genelde tüp mide ameliyatı yapılır. Son zamanlarda en sık uygulanan obezite ameliyatı olarak değerlendirilebilir. Doktorlarla görüşerek tüp mide ameliyatına uygun bir aday olup olmadığınızı öğrenebilirsiniz.

Tüp Mide Ameliyatı Olanlar Ne Kadar Kilo Veriyor?

Tüp mide ameliyatı olan bireyler ameliyattan 5 yıl sonra kilolarının yaklaşık %60’ını vermiş oluyor. Tabii ameliyatın etkisini göstermesi beslenmenize dikkat etmeniz ve spor yapmanıza bağlıdır. Genelde ilk ay içerisinde 10-20 arası kilo kaybı yaşandığına dair bilgilere ulaşmanız mümkündür.

Tüp Mide Ameliyatı Kaç Yaşına Kadar Yapılır?

Tüp mide ameliyatı 18-65 yaş aralığındaki bireylere yapılır. Tabii bunun için mevcut kilo ve boyunuzun ameliyat için uygun olması gerekir. Bazı istisnai durumlarda 18 yaşından küçük ya da vücut kitle endeksi 40’ın altında olan kişilere de yapıldığı gözlemlenebilir.

Tüp Mide Ameliyatından Sonra Nasıl Beslenilmeli?

Tüp mide ameliyatı sonrasında kişiye özel programlar oluşturulur. Genelde her bireyin programında ortak bulunan özellik proteine önem verilmesi ve öğün atlanmamasıdır. Fazla kalori alımına sebep olan besinlerden uzaklaşmanız ameliyatın etkisini görmenize yardımcı olur.

Mide Balonu Nedir?

Tıpkı tüp mide ameliyatı gibi mide balonu da kilo vermek isteyen kişilere yapılır. Operasyonun kalıcı ya da geçici herhangi bir zarar verme durumu yoktur.

Mide Balonu Nasıl Uygulanır?

Araştırma yaptığınızda mide balonu işleminin hasta hafif uykudayken endoskopi yoluyla yapıldığını öğrenmeniz mümkündür.

Yutulabilir Mide Balonu Neden Takılır?

Yutulabilir mide balonu kilo vermekte zorlanan kişilerin kilo sorununu çözmek için takılır. Eğer spor ve diyet yaparsanız etkisini daha çok görebilirsiniz.

Mide Balonu Fiyatları

Aslına bakılırsa mide balonu operasyonunun fiyatları sabit değildir. Araştırmalarınız sonucunda kendinize uygun bulduğunuz fiyatı sunan doktorlarla anlaşabilirsiniz.

Obezite Tedavisi İçin Ameliyat Çeşitleri

Çoğunlukla obezite ameliyatı kısıtlayıcı ve emilim bozucu ameliyatlar olmak üzere ikiye ayrılır. Genelde mide balonu ve tüp mide ameliyatı tercih edilir. Hangisinin uygulanacağı ise özelliklerinize ve vücut kitle endeksinize göre doktor tarafından belirlenir.

Obezite Ameliyatı Sonrası Bilinmesi Gerekenler

Aklınızda obezite ameliyatı olmak varsa cerrahlardan detaylı bilgi edinmelisiniz. Böylece ameliyattan sonraki süreç sizin için daha kolay gerçekleşir. Ameliyattan sonraki süreçte doktorunuzun söylediklerine uymazsanız iyileşme ve kilo verme süreciniz düşündüğünüzden daha zor bir hâl alır.

Obezite Cerrahisi Ameliyatı Nasıl Etkili Oluyor?

Eğer obezite ameliyatından sonra beslenmenize dikkat eder ve spor yaparsanız verdiğiniz kiloları yeniden almanız düşük bir ihtimaldir. Kimileri nasılsa ameliyat oldum düşüncesiyle düzensiz beslenme sürecine girerek verdiği kiloları yeniden almaya başlar.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Kadar Sürede Ne Kadar Kilo Verilir?

Obezite ameliyatından sonra ne kadar kilo vereceğiniz metabolik özelliklerinize göre değişkenlik gösterse de ilk ay genelde 10-20 aralığında kilo kaybı yaşanır.  İki aylık süreçte ise kilo kaybı standartlara ve kişinin yaşantısına göre farklılaşır.

Obezite Cerrahisi Sonrası Ne Zaman İşe Dönmek Mümkün?

Genelde obezite ameliyatı sonrasında 3-4 hafta boyunca işe gitmemeniz ve istirahat etmeniz doktorlar tarafından önerilir.

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir