Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Ülkemizde Kadın Sağlığını Etkileyen Faktörler

Ülkemizde Kadın Sağlığını Etkileyen Faktörler

haber haber -
52 0

 

Sağlık tanımı gereği yalnızca bedenen sakat olma durumu değil bunun yanında ruhsal ve sosyal anlamda da iyi olma durumudur. Dünya nüfusunun yarısı kadınlardan oluşmaktadır. Ülkemizde de nüfusun yarısı kadınlardan oluşmaktadır.

Türkiye’de kadın sağlığının önemi ise ailenin en önemli ferdi olan sağlıklı bir anne yapısı, sağlıklı gebelik süresi, sağlıklı çocuk ve sağlıklı toplumsal fertleri oluşturan bir dizi süreci meydana getirir.

Koşulların iyi olması, çevresel faktörler ve doğru beslenme kadın sağlığını etkileyen faktörlerin başında gelir. Bunun yanında ülkemizin ekonomik boyutu da kadınlarımızın sağlığının önemini ortaya koyan diğer önemli unsurlardandır.

Toplumun Gelişiminde Kadın Sağlığının Rolü

İyi bir toplum iyi bir aileden iyi bir aile iyi bir anneden inşa edilir. Bir annenin ekonomik çevresel ve ailesel durumu iyi ise toplumda da o düzeyde refah ve gelişmişlik olur. Ülkemizde anne adaylarının bilinçli gebe kalması doğum öncesi ve sonrası kontrolleri, çocuk ve annenin sağlık hizmetlerine ulaşımının kolaylaştırılması ülkemizde toplumsal gelişmenin en önemli unsurlarının başında gelmektedir.

Ülkemizde ki kadınların eğitim düzeylerinin arttırılması da sağlıklı birer anne adayı olma yolunda ki en doğru adım olarak değerlendirilmektedir. Gelişmişlik düzeyi ortalarda olan güzel ülkemizin yoksulluk sınırının altında olan ailelerde kadınların daha zorlu hayat yaşadıkları gerçeği ortadadır. Bu sebeple ülkemiz ekonomik şartlarının daha iyiye gitmesi kadınlarımızın daha sağlıklı bireylere dönüşmesindeki en büyük etkendir.

Doğru gebelik çocuklarına daha iyi bir hayat sunmanın başında yer alır. Ülkemizde kadınlarımız topluma verecek yeni nesillerle suçtan uzak bir toplum oluşturacakken bunun yanında huzurlu ve güvenilir bir aile ortamı da kuracaklardır.

Ülkemizde Kadın Sağlığının Aile Ortamına Etkisi

Kadın sağlığının günümüzde ki önemi gitgide hak ettiği değeri bulmalıdır. Bunun sebepleri arasında en başta sağlıklı bir aile yapısının oluşumu gelir. Aile de kadının önemi diğer fertlerin başında gelir.

Yoksul toplumlar da aile yapısı daha güçsüz ve sağlıksız bireylerden oluşur. Güçsüz kadın gebeliğini kontrollü sürdürememekte ve doğacak çocukta sağlıksız olmaktadır. Bu yüzden aile ekonomik olarak güçlü olmalı ve kendisine topumda hak ettiği değer verilmelidir. Sağlıklı her kadın topluma kattığı değer olacak bir aile bir  şehir hatta bir ülke kurabilecek hassasiyettedir. Kadınlar sağlık sorunlarıyla başa çıkacak hizmetleri doğru şekilde kullanmalıdır.

Ülkemizde kadınlara sağlık hizmetleri ile alakalı doğru öğrenim verilmeli ve değerli nice aileler ortaya çıkarabilecek güçte oldukları anlatılmalıdır. Bütün bu bilgiler ışığında ülkemizde son zamanlarda ambulans hizmetlerinin gelişmiş olması; kadın sağlığı açısından da önemli kazanımları beraberinde getirir. Çünkü bu sayede özel kiralık ambulans çağırarak; nitelik düzeyi yüksek bir sağlık hizmetinin alınması da mümkün olur!

Kaynak; https://dunyaambulans.com.tr/

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir