Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Uzmanlar duyurdu: Covid-19 aşılarını karıştırmak işe yarıyormuş

Uzmanlar duyurdu: Covid-19 aşılarını karıştırmak işe yarıyormuş

haber haber -
36 0

 

Bazı ülkeler tek bir markanın geliştirdiği aşıyı tercih ederken birçok ülke vatandaşlarına farklı seçenekler sunuyor. Fakat Almanya’da yapılan bir araştırma corona virüsü aşılarını karıştırmanın da hastalığa karşı bağışıklık sağlamaya yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Almanya’da yapılan bir araştırmaya göre AstraZeneca’nın aşısını olduktan 10 hafta sonra sonra Pfizer/BioNTech aşısını olmanın, aynı markaların iki dozunu olmaktan çok daha büyük etkisi olduğunu tespit etti.

Uzmanlar, araştırmanın henüz erken aşamalarında olduğunu vurgulayarak, aşıların kombinasyonları ile ilgili incelemelerin de devam ettiğini duyurdu. Farklı teknolojilere sahip aşıların kullanılmasının daha iyi koruma sağlayacağına dair iddialar ve teoriler bir süredir gündemdeyken, bilim insanlarının bu araştırmasında ebola gibi hastalıklarda da insanların bu şekilde korunabildiği hatırlatıldı.

340 GÖNÜLLÜ DAHİL OLDU

Berlin’deki araştırma hastanesi Charite’de 340 sağlık çalışanının dahil olduğu araştırmada bir gruba üç hafta arayla iki doz Pfizer/BioNTech aşısı verildi. Diğer gruba ise AstraZeneca aşısının ilk dozu verildi ve 70 gün sonra da Pfizer/BioNTech aşısının bir dozu verildi.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir