Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Spor & Fitness
  4. »
  5. ZBEÜ Öğretim Üyesinden Depremlerle İlgili Uyarılar

ZBEÜ Öğretim Üyesinden Depremlerle İlgili Uyarılar

haber haber -
25 0

Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu’nun Araştırması

Zonguldak Bülent Ecevit Üniversitesi (ZBEÜ) Mühendislik Fakültesi Geomatik Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Şenol Hakan Kutoğlu, **yer hareketlerini** uydu verileri ve uzay teknolojileri kullanarak geliştirdikleri yazılım ile inceliyor. Kutoğlu, aktif fayların yüksek gerinim değerlerine sahip noktalarda ‘sıcak bölgeler’ oluşturduğunu belirtiyor.

6’dan Büyük Depremler Üretebilir

Prof. Dr. Kutoğlu, Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki fay hatlarını incelediklerinde **6’dan büyük depremler üretebilecek** potansiyel fay hatları olduğunu tespit ettiklerini söylüyor. Özellikle İzmir, Manisa, Aydın, Denizli ve Bergama hattındaki fayların gerinim değerlerinin yüksek olduğunu vurguluyor.

Bölgede Kırılmamış Faylar ve Yüksek Enerji Birikimi

6 Şubat depremlerinin ardından bölgede kırılmamış fayların olduğunu belirten Kutoğlu, özellikle Malatya’ya enerji aktarımı yaşandığını ve Marmara Denizi’ndeki fay hatlarının hareketli olduğunu ifade ediyor. Marmara ve Maraş bölgelerinin yanı sıra Ege Bölgesi’nde de yüksek gerilim değerlerine sahip fay hatlarının bulunduğunu söylüyor.

Prof. Dr. Kutoğlu’nun verilerine göre, Ege Bölgesi’nde bulunan fay hatları diğer bölgelere göre daha yüksek risk taşıyor. Bu nedenle, Ege Bölgesi’ndeki fay hatlarına dikkat edilmesi gerektiğini vurguluyor.

İlgili Yazılar