Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Zencefil Tüketmenin Yolu Nedir?

Zencefil Tüketmenin Yolu Nedir?

haber haber -
16 0

 

 

Soğuk algınlığında, grip olduğunuz veya üşüttüğünüzde genelde çevredeki insanlardan gelen önerilerden biri de zencefilli tarçınlı karışımlardır. Baharat denilince akla gelen ilk 5 baharattan biri de zencefil olurken, yumru halindeki köküyle birlikte bugün dünyada en yaygın şekilde tüketilen bitki türlerinden biridir. Uzakdoğu’dan yayılarak ülkemize ve hatta dünyaya kadar açılmış bir bitki olmasıyla bilinen, boyu ortalama 1 metre civarında olan zencefil lezzetli bir bitki türüdür. Çiçek açtığı türleri de vardır ve işlendiğinde baharat türü olarak yaygın şekilde tercih edilir.

 

İnsanların herhangi bir şekilde soğuk algınlığı almasıyla beraber zencefil tükettiklerini görmekteyiz. Tadını biraz daha iyileştirmek amacıyla da zencefili dengelemek için yanında tatlı olarak şeker veya bal gibi türlerle karıştırarak tüketmek en uygunu olacaktır.

 

Gerek insan sağlığına faydasıyla bilinen gerekse de lezzetiyle tanınan zencefiller, hazımsızlık, sindirim sorunlarında ve mide rahatlatma konuların tamamında olmazsa olmaz besinlerden biridir. Kalbinizi, solunum sorunlarınızı giderici etkisiyle birlikte düzenli olarak kullanıldığında zencefil kullanımı ile beraber kalp sorunları veya kalp krizi sorunlarınızda daha az etki etmesi amacıyla tercih edebilirsiniz.

 

Kolesterol düşürücü etkisi olarak ayrı bir özelliği olması sayesinde de kalp ve solunum rahatsızlığı olan bireylerde, zencefil tüketmenin birçok yolu önerilir ve tavsiye edilir. Hem baharat şeklinde hem de çay olarak tüketebileceğiniz zencefillerde elbette fazla tüketim olmadan da yardımcı olmalısınız.

 

En özel yanları yukarıdaki gibi olan zencefilin aynı zamanda pek çok zararından da da söz etmek mümkündür. Zencefil zararları olarak bilindik zararlardan biri de kan sulandırmasıdır. Kanın akışkanlığına neden olan zencefil, çok fazla tüketilmesi, dikkatsiz olarak düzenli tüketilmesiyle beraber herhangi bir cerrahi durumda da tüketmeniz halinde pek çok sorunlara sebep verebilir.

 

Sağlık açısından yararlı olan zencefiller keskin kokulara sahiptir. Bu nedenle midede de ekşime yapabilir ve baharatlara karşı alerjisi olan, yoğun bir isteği olmayan insanların kullanmaması önerilir. Bununla beraber hamilelik döneminizde de eğer kullanım sağlayacaksanız fazla kullanmamaya ya da çok az miktarlarda, doktor kontrolünde tercih etmeye özen gösteriniz. Bu da yine sağlığınız için olmazsa olmaz konulardan biridir.

 

 

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir