Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. “10-15 yıl sonra yeni pandemiler gelecek”

“10-15 yıl sonra yeni pandemiler gelecek”

haber haber -
42 0

TTB Halk Sağlığı Kolu Yürütme Kurulu üyesi Dr. Ahmet Soysal, dezenfektan kullanımının insanlara ve doğaya etkisini, maskelerin kontrolsüzce çevreye atılması ile pandemi döneminde ekosistemin gördüğü zararları anlattı.

“DEZENFEKTANLAR HAVAYA, SUYA, TOPRAĞA KARIŞIYOR”

Soysal, pandemi döneminde en çok üzerinde durulan maske ve dezenfektanlar ile ilgili şu bilgileri verdi:

* Dezenfektan kullanımı çok çok yanlış vurgulandı. Her yerde dezenfektan var. Bu dezenfektanların içinde alkolden tutun amonyağa kadar çeşitli kimyasal maddeler var. Cilt yoluyla bu dezenfektanları vücudumuza alıyoruz.

* Karayolları, AVM, Metrolar, kapalı mekanların dezenfekte edilmesiyle soluyoruz. Cilt sorunları şuanda yaşayanlar da var çevremizde.

* Bir de ekoloji üzerine etkisi var.  Bu dezenfektanlar alıcı ortam dediğimiz hava, toprak ve suya karışıyor. Toprak kirliliğine veya üstü su kirliliğine neden oluyor.

* İleri dönemlerde belki sağlık sorunları yaşayacağız. Yapılan deneysel araştırmalara göre virüsün dayanıksız bir zarı var, savunma ellerinizi veya çevrenizi temizlediğiniz vakit çok kolay ortadan kalkıyor.

Bir çok ülke  yoğun dezenfektan kullanımından daha fazla temizlik malzemelerine, sabun vb. klasik maddeleri kullanımına dönmüş durumdalar.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir