Copyright © 2024 Tüm hakları saklıdır. News Tanıtım

Sağlık Haberleri – Saglikussu.com

  1. Anasayfa
  2. »
  3. Yaşam
  4. »
  5. Bu yöntemle herkes kilo verir!

Bu yöntemle herkes kilo verir!

admin admin -
9 0

Obezite ve fazla kilo günümüzün en büyük sorunlarından biri olarak sürekli karşımıza sıkıyor. Fast food kültürünün dünya çapında yaygın ve kolay ulaşılabilir olması, sağlıklı gıdaya erişimin gün geçtikçe daha da zorlaşması sağlıklı ve fit bir görünümü daha da zorlaştırır hale geldi. Masa başında çalışma, hareketsizlik ve Covid-19 yüzünden 2 yılı aşkın bir süredir evden daha az çıkmak da bunlara eklenince kilo alan kişi sayısı milyonlara ulaştı. Uzmanlar yaptıkları araştırmalarla birbirinden ilginç, kolay ama etkili kilo verme yöntemlerini açıkladı.

 

Kilo vermenin en etkili yolu ne yediğinize dikkat etmekten geçiyor. Journal of the Association for Consumer Research tarafından yapılan bir araştırma, aynalı odalarda yemek yiyen insanların meyve salatasını çikolatalı kekten daha lezzetli bulma ihtimalinin daha yüksek olduğunu buldu. Yemek yediğiniz alana ayna koyarak daha az yemek yiyebilirsiniz.

ABD’deki Penn State Üniversitesi’ne göre, yemeğe lezzetli bir çorbayla başlamak kalori alımını yüzde 20 azaltacaktır. Çorbanın vereceği tokluk hissiyle ana yemeği daha düşük bir porsiyonda yeme ihtimaliniz çok daha yüksek.

Bir çalışma, vanilya kokulu aksesuar takan kişilerin bir ay içinde ortalama olarak yarım kilodan biraz fazla kilo kaybettiğini buldu. Uzmanlar vanilya kokusunun iştahı bastırdığını öne sürdü.

Yemeğinizin renginin servis edildiği tabağa uymadığında daha az yemek yiyeceksiniz. Araştırmalar, insanların kırmızı tabakta domates soslu makarna yerken beyaz tabakta makarna yiyenlere oranla yüzde 30 daha az yediklerini ortaya çıkardı. Ancak daha fazla sebze yemek istiyorsanız, yeşil tabakları tercih edin.

Normal gece uykusunu 2 saat daha uzatarak günde 270 kalori yakarsınız. JAMA Internal Medicine dergisinde yapılan bir araştırma, gecede altı buçuk saat uyuyan gönüllülerin iki haftalık bir süre boyunca günde iki saat fazladan yatarak daha az yemek yediklerini buldu.

İlgili Yazılar

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir